Francuska DCNS (Direction des Constructions Navales Services) w I połowie 2013 r. osiągnęła satysfakcjonujące wyniki i widzi dobre perspektywy dla działalności związanej z budową okrętów i energetyką morską, powiedziała gencji ISBnews wiceprezes DCNS Alain Fougeron. W zakresie energetyki morskiej możliwa jest współpraca spółki z polskim przemysłem stoczniowym.
– Z dostępnych danych za I półrocze 2013 r. obroty wzrosły i jesteśmy zadowoleni z wyników – powiedział ISBnews Fougeron.
– Mimo, że w Europie nastał czas oszczędności budżetowych, zauważamy, że rola morza rośnie i ufamy w dobre perspektywy na przyszłość – dodał.
Perspektywy są dobre zwłaszcza w kontekście kolejnych dużych projektów, których pozyskanie spółka ujawni pod koniec roku. Na razie wiadomo, że portfel zamówień DCNS w przyszłych latach będzie kształtował się na poziomie 12-15 mld euro.
Spółka, która poza budową okrętów działa w obszarze innowacyjnej energetyki morskiej chce zwiększyć udział tego segmentu docelowo do 30% obrotów firmy. Możliwe, że DCNS „będzie miał potrzebę nawiązania współpracy z partnerami przemysłowymi, w zakresie poważnych programów eksportowych w energetyce”.
– To element, który może poszerzyć zakres współpracy z polskim przemysłem stoczniowym – powiedział Fougeron, choć zaznaczył, że w tej kwestii spółka na razie nie prowadzi rozmów, a jedynie rozeznanie rynku.
DCNS jest jednym ze światowych liderów na rynku uzbrojenia morskiego i innowatorów w obszarze energetyki. Firma buduje zarówno okręty nawodne, jak i podwodne. W dziedzinie energetyki posiada kompetencje w zakresie atomu oraz morskich źródeł odnawialnych.
Źródło: ISBnews