AktualnościGospodarka

Francja ma nowego premiera. Lewica chce głosować za wotum nieufności wobec niego

Emmanuel Macron, prezydent Francji, i Francois Bayrou, powołany na premiera. Źródło: PAP/EPA

Prezydent Francji Emmanuel Macron powołał na premiera Francois Bayrou i powierzył mu zadanie utworzenia rządu – poinformował w wydanym w piątek komunikacie Pałac Elizejski. Poprzedni rząd musiał ustąpić w wyniku wotum nieufności w parlamencie. Mathilda Panot, szefowa Francji Nieujarzmionej, zapowiedział, że będzie głosowała za wotum nieufności wobec nowego premiera.

Francois Bayrou jest czwartym premierem od wyborów prezydenckich w 2022 roku. Ma 73 lata i jest założycielem centrowej partii MoDem oraz politycznym sojusznikiem obecnego prezydenta. Macron prowadził rozmowy z partiami politycznymi w sprawie zapewnienia neutralności i powstrzymania się od kolejnego wotum nieufności.

Bez poparcia skrajnej lewicy i prawicy

W tym gronie nie było skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej (LFI) i skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN). Szefowa tej pierwszej, Mathilda Panot, po powołaniu Bayrou na premiera, zapowiedziała, że jej partia będzie głosowała za wotum nieufności. Jordan Bardell, przewodzący RN, powiedział, że obecnie nie ma takich planów, ale nowy premier musi zrozumieć, że nie ma większości w parlamencie.

Poparcie dla nowego premiera wyraził Fabien Roussel, szef Partii Komunistycznej. Jego warunkiem jest jednak, aby nowy rząd nie zastosował mechanizmu przyjmowania ustaw z pominięciem głosowania w parlamencie.

Priorytet nowego rządu

Priorytetem rządy Bayrou, będzie przyjęcie ustawy specjalnej, która umożliwi zastosowanie w nowym roku budżetu z poprzedniego. Projekt budżetu był zarzewiem sprzeciwu i wotum nieufności wobec jego poprzednika. Agencja AFP, powołując się na swoje źródło blisko premiera, twierdzi, że misją nowego premiera będzie prowadzenie dialogu z partiami politycznymi, z wyjątkiem TN i LFI oraz zapewnienie Francji stabilności.

Wyzwania

Poprzedni premier twierdził, że każdy rząd będzie borykał się z problemem deficytu budżetowego. Francja mierzy się z deficytem przekraczającym sześć procent oraz długiem publicznym. Jednocześnie kraj ma do czynienia z niepokojami społecznymi, w tym protestami rolników przeciwko współpracy Unii z krajami Mercosur.

W czwartek prezydent Francji odbył wizytę do Warszawy, gdzie spotkał się z premierem i prezydentem. Jej dalszym etapem miała być wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, która została odwołana. Według francuskich mediów przyczyną było nominowanie nowego premiera.

Marcin Karwowski / PAP

Macron w Warszawie mówi ostro o Mercosur, ale skraca wizytę w Polsce


Powiązane artykuły

Kambodżańscy żołnierze. Fot. PAP/EPA/KITH SEREY

Tajlandia i Kambodża spotkają się na rozmowy pokojowe w Malezji

Po dniach krwawych starć na granicy i tysiącach przesiedleńców, Tajlandia i Kambodża zasiadają do stołu negocjacyjnego w Malezji. W grze...
Donald Trump. Fot.: PAP / EPA / Aaron Schwartz

Ropa drożeje, giełda rośnie. Jak rynki reagują na umowę USA–UE

Rynki surowcowe i finansowe pozytywnie zareagowały na ogłoszone w niedzielę porozumienie handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Wzrost cen...
Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

Udostępnij:

Facebook X X X