AlertEnergetykaGaz.

Engie zerwało rozmowy o zakupie LNG z USA

Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG

Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG

Francuski koncern energetyczny Engie poinformował, że nie będzie kontynuował rozmów z amerykańską firmą NextDecade na temat podpisania umowy długoterminowej na zakup LNG z terminala Rio Grande w Teksasie. Spółka ugięła się pod naciskiem rządu oraz organizacji ekologicznych.

Francuzi wycofują się z porozumienia z Amerykanami

Powodem decyzji jest sprzeciw francuskiego rządu wobec szczelinowania hydraulicznego, wykorzystywanego do pozyskiwania gazu łupkowego, a także sprzeczność umowy z kursem neutralności klimatycznej obranym przez koncern.

– Firma Engie zdecydowała się przerwać rozmowy ze spółką NextDecade w sprawie długoterminowych dostaw gazu ze Stanów Zjednoczonych – poinformował francuski koncern.

Pod koniec października pojawiły się informacje, że Engie odroczył podjęcie ostatecznej decyzji co do umowy z Amerykanami. Wpływ na to miały naciski ze strony rządu francuskiego, który posiada 24 procent akcji spółki, oraz organizacji ekologicznych, które od początku nawoływały do zablokowania transakcji.

Jedna z najgłośniej protestujących przeciwko umowie francuskiej organizacji ekologicznej Les Amis de la Terre France wyraziła swoje zadowolenie. – Odrzucenie przez rząd i Engie tego porozumienia jest silnym uznaniem zagrożeń dla społeczeństwa, środowiska i klimatu, które niesie ze sobą gaz łupkowy. Oczekujemy, że Francja będzie konsekwentnie realizować politykę zerowej tolerancji wobec węglowodorów niekonwencjonalnych – powiedziała Lorette Philippot, szefowa Les Amis De la Terre France.

NextDecade poinformowała, że w 2021 roku ogłosi ostateczną decyzję inwestycyjną odnośnie budowy terminala Rio Grande LNG. Dotychczas, udało się zakontraktować w formule długoterminowej dwa miliony ton LNG rocznie dla Shell. Firma potrzebuje zawrzeć kontrakty długoterminowe na kolejne dziewięć milionów ton LNG rocznie, aby inwestycja stała się opłacalna ekonomicznie.

Le Monde/S&P/Mariusz Marszałkowski

Spór o wodór w Niemczech z Nord Stream 2 w tle

 


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X