AlertEnergetykaEnergia elektrycznaŻegluga

Francja grozi, że wstrzyma dostawy energii na brytyjską wyspę Jersey

Wyspa Jersey widziana z kosmosu. Źródło Europejska Agencja Kosmiczna

Wyspa Jersey widziana z kosmosu. Źródło Europejska Agencja Kosmiczna

Francuska minister ds. morskich zasugerowała, że Paryż mógłby odciąć dostawy energii elektrycznej na brytyjską wyspę Jersey, w związku z pogłębiającym się sporem między Francją a Wielką Brytanią o prawa połowowe po Brexicie.

Francusko-brytyjski spór o wyspę Jersey

Annick Girardin powiedziała, że ​​była „oburzona”, kiedy dowiedziała się, że brytyjska wyspa Jersey przyznała 41 licencji połowowych, które zawierały warunki i szczególne kryteria, które zostały „ustalone jednostronnie i bez wyjaśnienia”. Wyspa tuż przy północno-zachodnim wybrzeżu Bretanii należy do brytyjskiej korony, ale importuje około 95 procent swojej energii elektrycznej z Francji za pośrednictwem kabli podmorskich. – Jesteśmy gotowi uciec się do środków odwetowych, które są zawarte w porozumieniu w sprawie Brexitu. Żałowałbym, gdybyśmy musieli to zrobić, ale zrobimy to, jeśli będziemy musieli – powiedziała Girardin.

Minister stosunków zewnętrznych wyspy Jersey, Ian Gorst, powiedział, że wyspa wydała licencje zgodnie z brytyjską umową o handlu i współpracy z Unią Europejską. Według niego oznacza to, że francuskie łodzie muszą wykazać się historią połowów w tym obszarze. – Jeśli francuscy rybacy lub władze mają dalsze dowody, które chcieliby przedstawić, zaktualizujemy licencje, aby odzwierciedlić te dowody. Wchodzimy w nową erę i wszyscy potrzebują czasu, aby się przystosować – powiedział.

W zeszłym tygodniu Clement Beaune, francuski minister ds. Europejskich, zagroził zablokowaniem przepisów, które pozwolą brytyjskim firmom finansowym na prowadzenie interesów w UE, jeśli Wielka Brytania nie będzie przestrzegać swoich zobowiązań w zakresie rybołówstwa.

Jersey przez 37 lat importowało energię z Francji bez żadnych problemów politycznych. Według strony internetowej Jersey Electricity, na wyspie obowiązują „ustalenia awaryjne”, które mają pomóc „złagodzić wszelkie ryzyko zakłóceń importu”. Dwie elektrownie na olej napędowy, La Collette i Queen’s Road, mają łączną moc około 115 megawatów i mogą być wykorzystywane w przypadku odcięcia importu.

Bloomberg/Michał Perzyński

Perzyński: Skąd brać prąd na wyspach? Wybór subiektywny


Powiązane artykuły

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad kreskę. Skonsolidowany zysk netto...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Mercosur dzieli winiarzy. Obawy też w Polsce

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. Mimo protestów europejskich rolników, duńska prezydencja chce ją sfinalizować do końca roku. Otwarcie europejskich...

Udostępnij:

Facebook X X X