Francuska firma chce szukać gazu łupkowego w zgodzie z Paryżem

22 stycznia 2016, 09:30 Alert

(Natural Gas Europe/Piotr Stępiński)

Jeśli Total wygra proces w sprawie przeciwko francuskim władzom w sprawie szczelinowania hydraulicznego w Monteliamar, to znów spróbuje przekonać rząd co do konieczności wydobycia gazu łupkowego we Francji. Jak poinformował portal Natural Gas Europe o tym w wywiadzie dla francuskiego radia powiedział szef spółki Patrick Puyanne.

Sąd administracyjny Cergy-Pontois ma podjąć decyzje w tej sprawie pod koniec stycznia. Jednakże już francuskie organizacje zielonych już biją na alarm i wzywają do demonstracji przeciwko szczelinowaniu hydraulicznemu, które według planów mają odbyć się 28 lutego.

W odpowiedzi na pytanie o to, jakie będą konsekwencje decyzji sądu jeżeli uzna roszczenia Totalu prezes spółki odpowiedział ,,nie mam chęci do forsowania przez rząd szczelinowania hydraulicznego. Jeśli francuscy obywatele nie wesprą eksploracji łupków to nie będziemy się nimi zajmowali. Jednakże jestem gotów do poszukiwania kompromisu. I jeśli sąd w Cergy-Pontois podejmie decyzję na naszą korzyść to będę omawiał z francuskimi władzami kwestie i może uda się znaleźć kompromis.”

Puyanne zwrócił także uwagę na inny aspekt problemu.

– Obecnie prowadzone są dyskusje na temat tego, czy Francja powinna eksploatować swoje złoża łupkowe. Ale na początku powinniśmy otrzymać informacje jaka jest wielkość naszych zasobów. A dla prowadzenia odpowiednich badań potrzebujemy zgody w państwie. Nie chcę inwestować w projekt, który Francuzi postrzegają jako przerażający – powiedział prezes Totalu.

Wielu francuskich polityków, głównie lewicowych, są zasadniczo przeciwni wydobyciu gazu łupkowego. Jednakże wszyscy prawicowi kandydaci na prezydenta są zwolennikami łupków. Jednakże w tej kwestii elektorat jest podzielony. Według sondaży 44 procent respondentów zdecydowanie sprzeciwia się gazowi łupkowemu i z kolei tyle samo osób popiera tą ideę. Przy czym 31 procent ankietowanych stwierdziło, że poprałoby eksplorację łupków jeśli pozostałe państwa europejskie zrobiłyby to samo.