(IRNA/Reuters/Teresa Wójcik)
Piętnaście francuskich firm, w tym Total, Technip oraz Schneider zgłosiło gotowość do inwestowania w projekty gazowe w Iranie. Szefowie tych firm spotkali się z dyrektorem irańskiego państwowego koncernu gazowego (NIGC) Hamidem Rezą Araghi na 26 Światowej Konferencji Gazowej (WGC) w Paryżu.
Podczas konferencji koncern NIGC przedstawił 18 projektów gazowych, które mogą być zrealizowane w Iranie przez inwestorów zagranicznych. W ciągu ostatnich lat Iran zrobił wiele na rzecz przyciągania zagranicznych partnerów oraz większego zaangażowania własnych firm krajowych w celu zwiększenia produkcji i eksportu gazu, a zwłaszcza zagospodarowywania nowych złóż. Teheran w bliskiej perspektywie widzi dostawy gazu irańskiego do Europy. Jednocześnie – wiele państw europejskich oraz państw sąsiadujących z Iranem jest zainteresowanych importem gazu z tego państwa.
Araghi zapowiedział, że w ciągu najbliższych 3 lat produkcja gazu w Iranie wyniesie1 mld m3 dziennie. Głównie dzięki eksploatacji gigantycznego pola gazowego South Pars, znajdującego się pod dnem morskim Zatoki Perskiej. Jest to największe na świecie złoże gazu, podzielone pomiędzy Iran i Katar. Według szacunkowych obliczeń Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), pole zawiera 51 bln m3 gazu ziemnego oraz 50 mld baryłek kondensatu gazu ziemnego.
Pole ma łączną powierzchnię 9700 km2, z czego 3700 km2 (South Pars) leży w obszarze irańskich wód terytorialnych, a 6000 km2 kwadratowych (North Dome) – w wodach terytorialnych Kataru. Gaz występuje na głębokości 3 tys. m. poniżej dna morskiego, głębokość wody wynosi 65 m. Eksploatacja South Pars została podzielona na 29 etapów. Obecnie jest realizowany etap 10, co daje wydobycie (łącznie z innymi polami) około 660 mln m3 dziennie. Rozpoczęte zostały fazy 12, 15 i 16, do końca 2018 r. wydobycie gazu z pola South Pars ma osiągnąć 720 mln m3 dziennie. Jednakże wg oceny MAE, bez udziału zagranicznych inwestorów osiągnięcie tego poziomu wydobycia jest niemożliwe.