Wszystko

FT: USA stracą na opuszczeniu porozumienia klimatycznego

Donald Trump, fot. flickr.com/GageSkidmore

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, “Financial Times” ocenił potencjalny wpływ decyzji Donalda Trumpa o wyjściu USA z porozumienia paryskiego i przeanalizował zatrudnienie w amerykańskim sektorze energetycznym.

Amerykański rynek odnawialnych źródeł energii od kilku lat rozwija się świetnie, a za tym rozwojem idą dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy w sektorach wiatrowym czy fotowoltaicznym, które już teraz zatrudniają więcej pracowników niż sektory związane z węglem.

Elon Musk, lider amerykańskiego sektora czystych technologii, który po wygranych przez Trumpa wyborach został zaproszony przez nowego prezydenta do ścisłego grona doradców, w odpowiedzi na decyzję o wyjściu z porozumienia klimatycznego, poinformował, że rezygnuje z doradzania prezydentowi USA, dodając, że zmiany klimatu są niezaprzeczalne, a wyjście z umowy paryskiej to zła wiadomość dla USA i świata.

Na implikacjach decyzji Trumpa o wyjściu z umowy paryskiej dla amerykańskiej gospodarki swój wczorajszy komentarz oparł jego poprzednik. Barack Obama, jeden z głównych architektów porozumienia klimatycznego, oświadczył, że państwa, które nadal będą realizować politykę klimatyczną, zyskają w postaci miejsc pracy i rozwoju gospodarki.

Oceniając potencjalny wpływ decyzji Trumpa na amerykańską gospodarkę “Financial Times”, przywołuje statystyki zatrudnienia w sektorze energetycznym USA.
– Chociaż ogłoszenie wyjścia z paryskiego porozumienia nie powinno mieć bezpośredniego przełożenia na amerykański miks energii, inne decyzje Trumpa już zaczynają wpływać na inwestycje i zatrudnienie – komentuje prestiżowy brytyjski dziennik, wskazując zwłaszcza na decyzję prezydenta USA ws. wycofania przygotowanego przez Baracka Obamę tzw. Clean Power Plan.

Z drugiej strony – jak zauważa “Financial Times” – nadzieje Trumpa na zwiększenie zatrudnienia w sektorze węglowym mogą okazać się płonne. W USA maleje popyt na węgiel, ponieważ ciągle zamykane są elektrownie węglowe niewytrzymujące konkurencji z gazem. Dodatkowo zamykane są stare, nieefektywne kopalnie w Appalachach, a w nowych, bardziej wydajnych, które są otwierane głównie w stanach Wyoming i Montana, nie potrzeba już tylu pracowników. Stosunek wydobycia w nich takiej samej ilości węgla na jednego pracownika wypada w nich jak 8:1 w porównaniu do starych kopalni.

Opinię “FT” potwierdzają dane amerykańskiego Departamentu Energii z początku tego roku na temat zatrudnienia w poszczególnych sektora OZE i paliw kopalnych w Stanach Zjednoczonych. Jak wyglądają liczby dla poszczególnych sektorów amerykańskiej energetyki? Więcej na ten temat: Tych danych nie może lekceważyć Trump. Zatrudnienie w energetyce USA.

Gramwzielone.pl


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).
Zbigniew Lewicki

Profesor Zbigniew Lewicki: Trump konsekwentnie realizuje swój plan

Zełenski obronił własne ego kosztem swojego kraju. To jedyne wytłumaczenie tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Moim zdaniem historia...

Udostępnij:

Facebook X X X