Łukaszenka oczekuje niższych cen gazu z Rosji w związku z pandemią koronawirusa

14 kwietnia 2020, 10:45 Alert
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka fot. president.gov.by
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. president.gov.by

13 kwietnia Aleksandr Łukaszenka wezwał Rosję do obniżenia ceny gazu sprzedawanego Białorusi.

Czy ceny gazu dla Białorusi będą niższe w 2020 roku?

Według Łukaszenki, Rosja sprzedaje swój gaz w Europie po 80-90 dolarów za 1000 m sześc. – My płacimy 127 dolarów za 1000 m sześc. Gdzie teraz jest taka cena? Jeżeli chcecie nam pomóc, pomóżcie bez pytań. Nie obdzierajcie nas ze skóry – powiedział prezydent po spotkaniu m.in z ministrem zdrowia.

9 kwietnia białoruski minister energetyki Wiktor Karankiewicz powiedział, że Mińsk poprosi Moskwę o obniżenie cen gazu w 2020 roku.

Zgodnie z informacjami kanału Moskwa24, 13 kwietnia odbyła się telefoniczna rozmowa pomiędzy premierem Białorusi Sirgiejem Rumasem, a Rosji Michaiłem Miszustinem. Rozmowa dotyczyła między innymi kwestii energetycznych.

Na początku lutego, Rosja i Białoruś porozumiały się w kwestii cen i warunków dostaw gazu w 2020 roku. Zostało uzgodnione, że ceny gazu pozostaną na poziomie 127 dolarów, czyli takim samym jak w 2019 roku.

Późniejsza gwałtowna zmiana sytuacji na rynku ropy, która ma również wpływ na cenę gazu spowodowała, że w Mińsku coraz głośniej mówi się o rewizji kontraktu gazowego na bieżący rok.

Na początku kwietnia, Dimitrij Mezencew, ambasador Rosji w Mińsku powiedział, że warunki cenowe dostaw gazu na Białoruś mogą ulec zmianie, ale niekoniecznie w 2020 roku.

Iz/Mariusz Marszałkowski

Koronawirus uderza w planowany gazociąg EastMed