Polska ma oficjalnie zapełnione magazyny gazu przed zimą

4 sierpnia 2022, 11:30 Alert

Minister Anna Moskwa zapewnia, że Polska jest zabezpieczona na sezon zimowy. Magazyny gazu są zapełnione w 100 procentach, a dostawy węgla są ciągłe, o czym poinformowała na antenie Polsat News.

Palnik gazowy. Fot. Wikimedia Commons
Palnik gazowy. Fot. Wikimedia Commons

Magazyny gazu zostały zapełnione

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła na antenie Polsat News, że magazyny gazu zostały zapełnione w 100 procentach i Polska jest zabezpieczona na sezon zimowy. – Jesteśmy zabezpieczeni na ten sezon. Przede wszystkim mamy już 100 procent gazu w magazynach i wszystkie dostawy gazu – mimo tego, co się dzieje z Nord Stream 1 – są realizowane – zapewniła minister. – Tak samo jest z węglem – dodała.

– Nie ma żadnych podstaw sądzić, żebyśmy sobie nie dali rady. PGNiG te kontrakty zawiera na bieżąco. Przypomnę, że mamy też własne wydobycie. W terminalu LNG są realizowane 24 godziny na dobę przez cały czas z maksymalną przepustowością. Mamy też połączenie czeskie, cały czas mamy to wyjście niemieckie. Przypomnę też, że od niedawna na dwa miliardy metrów sześciennych funkcjonuje połączenie z Litwą. Jesteśmy zabezpieczeni z kilku kierunków – powiedziała Anna Moskwa w odniesieniu do bezpieczeństwa dostaw gazu.

Szefowa resortu zapewnia, że Polska ma kontrakty na gaz z zagranicznymi partnerami. – Jeden kontrakt z duńskim partnerem – z Oerstedem – jest podpisany na 6 miliardów metrów sześciennych, wydobycie własne to jest około 3 miliardów metrów sześciennych. Kolejne są negocjowane – i te średnio- i te długo terminowe – powiedziała.

Węgiel stale napływa do Polski

Minister Anna Moskwa zapewniła, że nie ma obaw o dostawy węgla tej zimy. Import pozostaje nieprzerwany, a dostawy stale napływają do Polski z kierunków zagranicznych, co podkreśliła szefowa resortu. Wśród krajów, od których kupujemy surowiec, znajdują się Kolumbia oraz Indonezja.

Moskwa odniosła się do dystrybucji węgla na terenie całego kraju: Rozpoczęliśmy też dystrybucję na terenie całego kraju, składy będą mogły ten węgiel odbierać i kierować do gospodarstw.

Polsat News/Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska 

Dostawy gazu rosyjskiego przez Nord Stream i Ukrainę pozostają bez zmian