Gaz-System przygotowuje się do ułożenia rur Baltic Pipe na Bałtyku

11 maja 2021, 17:45 Alert

Gaz-System informuje, że w maju na Bałtyk wypłynęły trzy jednostki odpowiedzialne za pogłębianie dna morskiego w miejscach, gdzie będzie układany podmorski gazociąg Baltic Pipe. Natomiast statek odpowiedzialny za układanie gazociągu Castorone, zgodnie z planem pod koniec czerwca wyruszy w morze i rozpocznie układanie gazociągu.

Trasa gazociągu Baltic Pipe. Prace przygotowawcze na Bałtyku. Fot.: Fot. Gaz-System
Trasa gazociągu Baltic Pipe. Prace przygotowawcze na Bałtyku. Fot.: Fot. Gaz-System

Pogłębiarki torują drogę przed czerwcem

Gaz-System realizuje budowę gazociągu podmorski Baltic Pipe łączącego Polskę i Danię poprzez Morze Bałtyckie. W ciągu ostatnich siedmiu dni trwały i trwają nadal badania obszarach oznaczonych na mapka poniżej strzałkami oraz prace pogłębiarskich w obszarze zaznaczonym na czerwono. Pogłębiarka podsiębierna MJØLNER R, w asyście holownika RIMFAXE R, prowadzi prace pogłębiarskie przygotowujące do ułożenia rurociągu pomiędzy odcinkami 174 i 179 .

Fot. Gaz-System

Fot. Gaz-System

Równocześnie Jednostka GRANE R prowadzi operację usuwania głazów pomiędzy kilometrem 24 a 30. Pogłębiarki podsiębierne GUNGNER R i HARALD, w asyście holowników SKINFAXE R i LEONARDO, prowadzą prace pogłębiarskie przygotowujące do ułożenia rurociągu pomiędzy  kilometrem 19 a 25.

Fot. Gaz-System

Fot. Gaz-System

Jednocześnie Gaz-System informuje, że pod koniec czerwca na teren prac na odcinku między Polską a Danią ruszy statek odpowiadający za układanie rur Castorone należący do włoskiego inwestora Saipem. Prace na liczącym 275 km podmorskim odcinku mają zakończyć się do końca tego roku. Jednocześnie na Morzu Północnym trawa już budowa tzw. wpinki, a więc połączenia gazowego, łączącego duński system przesyłowy z norweskim gazociągiem przesyłowym EuroPipie II, skąd będzie zaopatrywany Korytarz Norweski w gaz. Baltic Pipe jest jednym z pięciu elementów tego systemu przesyłowego. Od początku maja ułożono już pierwsze kilometry z 110 km odcinka.

Pierwszego maja rusza budowa Baltic Pipe na Morzu Północnym

Korytarz Norweski

Celem projektu Baltic Pipe jest stworzenie nowego korytarza dostaw na europejski rynek gazu. Gazociąg połączy norweską sieć gazową na Morzu Północnym, z duńską i polską siecią przesyłową. Trasa gazociągu na Morzu Bałtyckim, rekomendowana w ubiegłym roku, liczy ok. 275 km, przebiega przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną (na odcinku ok. 80 km).

Na cały projekt nazywany Korytarzem Norweskim składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Od października 2022 roku, Baltic Pipe będzie mógł przesyłać rocznie do 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Koszty gazociągu wynoszą ok. 16 mld duńskich koron (czyli ok. 1,6-2,2 mld euro).

Bartłomiej Sawicki

Marszałkowski: Baltic Pipe, cała naprzód! Jak będzie wyglądać budowa? (ANALIZA)