Gazociąg przyłączeniowy do Elektrowni Kozienice z decyzją środowiskową

24 sierpnia 2023, 10:00 Alert

Gaz-System uzyskał decyzję środowiskową dla gazociągu przyłączeniowego do Elektrowni Kozienice. Gazociąg o długości 20 km zlokalizowany będzie w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim. Jego trasa przebiegać będzie przez teren gmin: Głowaczów i Kozienice.

Budowa gazociągu Zdzieszowice – Brzeg.Fot. Gaz-System
Budowa gazociągu Zdzieszowice – Brzeg.Fot. Gaz-System

Przyłączenie Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych do gazowego krajowego systemu przesyłowego umożliwi produkcję energii opartej na zastosowaniu niskoemisyjnych źródeł paliw. Gaz do Elektrowni będzie dostarczany z gazociągu Gustorzyn-Wronów, który jest obecnie na finalnym etapie realizacji. Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej Polski.

Gazociąg przyłączeniowy do Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych zapewni realne możliwości wprowadzania w ramach transformacji energetycznej  zmian w technologii wytwórczej opartej na zastosowaniu niskoemisyjnych źródeł paliwa, podaje spółka.

Ponadto ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez Gaz-System podatek od nieruchomości w wysokości 2 procent wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesyłanie gazu ziemnego, zarządza niemal 12 tys. km gazociągów w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe oraz jest właścicielem Terminalu LNG w Świnoujściu.

Gaz-System / Jacek Perzyński

Gaz-System ruszył z budową Gazociągu Warszawskiego