Gaz-System ukończył kluczowy etap budowy Korytarza Północ-Południe

4 października 2019, 12:00 Alert
Prezes Gaz – System Tomasz Stępień. Oddanie do użytku gazociągu Lwówek – Odolanów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Prezes Gaz - System Tomasz Stępień. Oddanie do użytku gazociągu Lwówek - Odolanów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Gaz-System oddaje do użytkowania pierwszy gazociąg, który rozprowadzi gaz z Baltic Pipe, rurociągu, który będzie tłoczył surowiec z norweskiego szelfu kontynentalnego do Polski.

Będą nowe gazociągi

Zdaniem prezesa Gaz – Systemu Tomasza Stępnia zakończenie budowy gazociągu relacji Lwówek-Odolanów to kolejny ważny etap, osiągnięty przez Spółkę w realizacji kompleksowego planu inwestycyjnego, który pozwoli na dywersyfikację kierunków i źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski.

– Dzisiejsza inauguracja uruchomienia gazociągu o długości 168 km to efekt skutecznych inwestycji Gaz-Systemu, wpisujących się w strategię rządu, mającą na celu stworzenie w regionie konkurencyjnego rynku gazu. Powstał pierwszy gazociąg systemowy, który rozprowadzi gaz ziemny dostarczony z Szelfu Norweskiego do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe – powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podczas konferencji prasowej.

– W ciągu roku oddamy do użytku 420 km nowych siedmiu gazociągów w kraju, co pozwoli rozprowadzić gaz z terminalu LNG i Baltic Pipe. Do 2021 roku oddamy kolejne 230 km nowych gazociągów, w tym połączenie na Słowację. W 2022 roku oddamy do użytku gazociąg na Litwę i Baltic Pipe oraz cztery nowe tłocznie. Mamy 2000 km gazociągów w realizacji – 700 jest w budowie, a 1300 projektujemy. Po 2022 roku będzie ponad 1000 km i pływający terminal LNG w Gdańsku. Wydamy ok. 14 mld zł w ciągu czterech lat i kolejne 10 mld zł w ciągu kolejnych 10 lat, aby zakończyć proces dywersyfikacji – powiedział Stępień. Po 2022 roku możliwości importowe Polski mają wynieść ponad 17,mld m sześc. rocznie dzięki terminalowi LNG i połączeniu z Norwegią.

Lwówek – Odolanów pozwoli na rozprowadzenie gazu z Baltic Pipe

Zdaniem Piotra Naimskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zakończenie budowy jednego z najdłuższych elementów międzynarodowego Korytarza Gazowego Północ-Południe to kolejny istotny krok w dążeniu do osiągnięcia suwerenności energetycznej Polski. Inwestycja da możliwość połączenia Polski ze Słowacją i dalej z Węgrami oraz przesyłania gazu Baltic Pipe na południe. – Działania Gaz-Systemu w zakresie rozbudowy krajowej sieci przesyłowej sprawiają, że bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju staje się rzeczywistością. Baltic Pipe, Terminal LNG w Świnoujściu i planowany terminal LNG typu FSRU w Zatoce Gdańskiej to filary konsekwentnie realizowanej polityki energetycznej polskiego rządu. Gazociąg Lwówek -Odolanów odgrywa w strategii bardzo ważną rolę – powiedział Naimski.

Będą derogacje na gazociągi

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński stwierdził, że zakończenie budowy jest początkiem nowego. – Dziś możemy mówić o nowym etapie w polskim bezpieczeństwie energetycznym. Gazociąg jest istotnym elementem Korytarza Gazowego Północ-Południe, który docelowo połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz Gazociąg Bałtycki z terminalem gazowym na chorwackiej wyspie Krk. Inwestycje przyczyniające się do transformacji polskiej energetyki na tak wielką skalę, realizujemy z unijnym dofinansowaniem – wskazał. W ramach obecnej perspektywy budżetowej UE w latach 2014-2020, Polska uzyskała 16,5 mld zł środków krajowych i zagranicznych na infrastrukturę gazową, ponad 5 mld to sama dotacja z UE w ramach perspektywy infrastruktura i środowisko. – 169 km to jedna z trzech ważnych inwestycji gazowych. Przedsięwzięcie włącza do gospodarki wiele nowych instytucji i tworzy ważną infrastrukturę energetyczną w kraju. Rozmowy na poziomie UE pozwoliły na wynegocjowanie derogacji, co będzie mam nadzieję potwierdzone w rozmowach w ramach unijnego trialogu. UE chce ograniczyć inwestycje w paliwa, w tym gaz. Przekonaliśmy jednak, że w przypadku inwestycji przesyłowych, finansowanie powinno być kontynuowane, co oznacza, że Gaz-System będzie miał co robić – powiedział.

Komisja Europejska gratuluje postępów dywersyfikacji

– Dziś widzimy Europejską Unię Energetyczną w działaniu. Gazociąg ten jest bowiem niezwykle ważny nie tylko dla Polski ale dla całej Unii Europejskiej. Fakt, że jego budowę sfinansowano w 50 procent z pieniędzy europejskich podatników jest kolejnym dowodem na solidarność, będącą fundamentem integracji europejskiej. Polska od piętnastu już lat jest tej integracji aktywnym uczestnikiem oraz beneficjentem – podkreślił Witold Naturski, przedstawiciel Komisji Europejskiej. Dodał, że terminal LNG był także dofinansowany z budżetu UE, i podobnie będzie z połączeniami naszych sąsiadów z Litwą i krajami bałtyckim. Na te i inne cele przeznaczono już z UE miliardy. Dywersyfikacja pozwoli na uniezależnienie nas od jednego dostawcy, na zawsze. Gratulacje od Komisji Europejskiej – zakończył.

Gazociąg Lwówek-Odolanów

Gazociąg Lwówek-Odolanów otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie ok. 370 mln zł. – Inwestycja, zrealizowana przez Gaz-System, polegała na budowie gazociągu wysokiego ciśnienia 8,4 MPa – powiedział minister.

Wraz z linią światłowodową, zlokalizowanego na terenie 19 gmin województwa wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Projekt był realizowany w podziale na dwa etapy inwestycyjne:

ETAP I: Lwówek – Krobia o długości ok. 113 km, obejmujący połączenie węzłów Lwówek, Kotowo i Krobia.
ETAP II: gazociąg Krobia – Odolanów o długości ok. 54 km, obejmujący połączenie węzłów Krobia i Odolanów.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Bartłomiej Sawicki