Gaz-System ciągle patrzy uważnie na magazyny gazu Orlenu

7 września 2023, 12:32 Alert

Pod koniec maja bieżącego roku wspominaliśmy, że Gaz-System może otrzymać pod nadzór lub zakupić magazyny gazu Gas Storage Poland. W rozmowie z Interią prezes zarządu spółki Gaz-System  Marcinem Chludzińskim potwierdził dalsze zainteresowanie magazynami.

Marcin Chludziński. Fot. Gaz-System.
Marcin Chludziński. Fot. Gaz-System.

Przypominając, decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów decyzją z 16 marca 2022 roku, orzekł, że fuzja Orlenu i PGNiG jest możliwa ale pod warunkiem sprzedania spółki-operatora magazynów gazu Gas Storage Poland.

– Pomimo formalnej niezależności Gas Storage Poland od PGNiG, brak separacji właścicielskiej stwarza zachętę do preferowania członków swojej grupy kapitałowej w działalności Gas Storage Poland. Istniałoby zatem ryzyko, że po koncentracji połączony podmiot mógłby ograniczać dostęp do magazynów gazu swoim konkurentom na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu – jak pisze UOKiK w komunikacie prasowym dotyczącym wzmiankowanej fuzji.

Tym samym aby zachować konkurencyjność na polskim rynku Orlen musi wyzbyć się spółki pełniącej rolę operatora wspomnianych magazynów. Te zaś, pod swój nadzór, z chęcią przyjęłoby Gaz-System, operator gazociągów na terenie Polski. W rozmowie z Interią, prezes spółki Marcin Chludziński potwierdza, że przyglądają się z zainteresowaniem magazynów.

– Jest to wątek, o którym nie mogę za dużo mówić. Ten proces jest w trakcie. My jako Gaz-System oczywiście jesteśmy również zainteresowani. Dlatego, że jest to komplementarne wobec tego, co robimy, czyli wobec przesyłu. Magazynowanie to też jest jakaś funkcja, która zapewnia stabilność systemową. Tak to mogę na tę chwilę skomentować – powiedział Chludziński w rozmowie z Interią.

Magazyny GSP to Husów, Wierzchowice, Strachocina, Swarzów, Brzeźnica, Mogilno i Kosakowo.

Interia / UOKiK / Marcin Karwowski

Raz, dwa, trzy. Gaz-System na magazyny gazu Orlenu patrzy