Gaz-System podpisze umowę o rozbudowie gazoportu

19 lutego 2020, 18:30 Alert

Polskie LNG (Grupa Kapitałowa Gaz – System) podpisze umowę na rozbudowę instalacji regazyfikacyjnej Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Kontrakt na rozbudowę instalacji wygrało konsorcjum firm PORR S.A oraz TGE Gas Engineering GMbH.

Terminal LNG w Świnoujściu. Grafika: PLNG

Gazoport zwiększy możliwości dywersyfikacji

Uroczystość podpisania dokumentów odbędzie się w warszawskiej siedzibie spółki Gaz-System w poniedziałek 24 lutego 2020 roku. W uroczystości weźmie udział Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski, prezes Gaz-System Tomasz Stępień, prezes PGNiG Jerzy Kwieciński oraz przedstawiciele firm PORR S.A i TGE Gas Engineering GMbH.

Komisja Europejska zatwierdziła w październiku 2019 roku inwestycję o wartości 130 milionów euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) polegająca na rozbudowie gazoportu w Świnoujściu. Projekt zwiększy zdolność regazyfikacyjną, magazynowania i zapewni łatwy przesył z terminalu LNG. – Finansowanie z EFRR było możliwe ze względu na ważny regionalny wymiar projektu. Gaz pochodzący z terminalu będzie przesyłany przez nowo budowane połączenia międzysystemowe do innych krajów, w tym do krajów bałtyckich, Słowacji, Czech i Ukrainy – podkreśliła wówczas Komisja w komunikacie.

Polskie LNG, spółka odpowiedzialna za terminal, podpisało na początku października ubiegłego roku umowę z firmą Selas-Linde, która dostarczy regazyfikatory SCV – urządzenia niezbędne do zwiększenia mocy regazyfikacyjnej obiektu z 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie.

Gaz-System/Mariusz Marszałkowski

 

Komisja Europejska przeznaczy 130 milionów euro na rozbudowę terminalu LNG