EnergetykaGaz.

Jakóbik: Amerykańskie serca będą pompować gaz Bramy Północnej w krwioobieg regionu

Grafika BiznesAlert.pl: Brama Północna.

Grafika BiznesAlert.pl: Brama Północna.

Znaczenie umowy Gaz-System i Solar Turbines wykracza poza projekt Baltic Pipe. Małe serca z Ameryki będą pompować gaz Bramy Północnej przez krwioobieg całej Polski, a może i jej sąsiadów – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Umowa Gaz-System i Solar Turbines

14 sierpnia Gaz-System podpisał umowę z amerykańską firmą Solar Turbines na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład Programu Baltic Pipe zlokalizowanych w Polsce. Dostawa obejmuje łącznie 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 MW, które trafią odpowiednio w ilościach 3 szt. do Tłoczni Gazu Goleniów, 3 szt. do Tłoczni Gazu Gustorzyn i 4 szt. do Tłoczni Gazu Odolanów. Dostawa będzie zrealizowana w okresie od 18 do 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Polskie tłocznie Baltic Pipe ze sprzętem amerykańskim

Dialog energetyczny Polska-USA

Każda umowa z USA zwiększa znaczenie strategiczne bezpieczeństwa Polski z punktu widzenia Amerykanów, więc kontrakt na 550 mln zł z Solar Turbines także. To kolejny element budowy współpracy energetycznej Polska-USA podjętej w ramach dialogu strategicznego zapoczątkowanego przez sekretarza energii Ricka Perryego i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

Perry odwiedzi Polskę w sierpniu by rozmawiać dalej o energetyce

Należy jednak podkreślić, że USA wspierają Polskę jako kraj NATO i angażują się w inicjatywy Sojuszu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, w tym bezpieczeństwa dostaw przez Baltic Pipe, jeszcze od szczytu NATO w 2015 roku, co opisywałem w BiznesAlert.pl. Polacy we współpracy z Norwegami i Duńczykami (państwa Baltic Pipe) wspierani przez Amerykanów wywalczyli zapis o ochronie morskich szlaków dostaw surowców przez NATO. Umowa z Solar Turbines jest zatem pokłosiem, a nie pierwszym objawem, pożądanego zaangażowania USA w osłonę Baltic Pipe, na przykład przed problemami z krzyżowaniem z Nord Stream 2.

Jakóbik: Czy krzyżowanie z Nord Stream 2 opóźni Baltic Pipe?

Amerykańskie serca polskiego systemu przesyłowego

Jednakże budowa tłoczni z pomocą Amerykanów ma znaczenie wykraczające poza Plan Baltic Pipe. Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień cytowany przez BiznesAlert.pl zdradził, że sprzęt od Solar Turbines pozwoli zwiększyć o 50 procent moc tłoczni zainstalowanych w Polsce. Pozwoli rozprowadzać gaz z Baltic Pipe oraz FSRU w Gdańsku po całej Polsce. – Pozwoli dostarczyć gaz z tych nowych kierunków do Polski, ale także do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż realizujemy gazociągi z Litwą i Słowacją, a na deskach kreślarskich mamy połączenia z Czechami i Ukrainą – podsumował prezes.

Oznacza to, że sprężarki z USA posłużą całej Bramie Północnej – rozbudowanemu gazoportowi, Baltic Pipe i FSRU (tzw. drugiemu gazoportowi). Te pompy będą małymi sercami rozprowadzającymi gaz po całym kraju. To szczególnie istotne w obliczu wyzwań opisanych w tekście o problemach Gazociągu Polska-Ukraina. Dopiero pełna modernizacja infrastruktury przesyłowej w Polsce pozwoli zlikwidować wąskie gardła ograniczające potencjał wykorzystania Bramy Północnej w kraju i za granicą. Pytany przeze mnie o to, kiedy tłocznie z USA umożliwią dostawy nowym gazociągiem na Ukrainę, prezes Stępień odparł, że w 2022 roku. To potwierdzenie analizy z czerwca 2019 roku, w której postawiłem tezę, że ta infrastruktura będzie mogła powstać dopiero wtedy.

Jakóbik: Gazociąg Polska-Ukraina po 2022 roku, bo do tanga trzeba dwojga (FELIETON)

Dwa ptaki jednym kamieniem

Umowa Gaz-System z Solar Turbines to, używając powiedzenia amerykańskiego, uderzenie dwóch ptaków jednym kamieniem. Wpisanie jak największej części infrastruktury w Plan Baltic Pipe pozwoli być może uzyskać dalsze dofinansowanie (unijne, itp.) prac, które normalnie służyłyby tylko potrzebom krajowym. Tak było również w przypadku Gazociągu Polska-Litwa, którego infrastruktura towarzysząca dofinansowana z Unii pozwoliła przyspieszyć gazyfikację Polski północno-wschodniej.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X