Gaz-System czeka na zgodę UOKiK i przejęcie Gas Storage Poland

8 maja 2024, 13:00 Alert

W najbliższym czasie Gaz-System spodziewa się decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie przejęcia operatora systemu magazynowania gazu Gas Storage Poland. – To sprawi, że staniemy się operatorem kompleksowym, mającym pod opieką infrastrukturę przesyłową, regazyfikacyjną i magazynową – mówi Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu.

Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu podczas EKG w Katowicach. Fot. Jędrzej Stachura
Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu podczas EKG w Katowicach. Fot. Jędrzej Stachura

– Jesteśmy w przededniu ostateczniej decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wyrażeniu zgody na przejęcie przez Gaz-System operatora systemu magazynowania Gas Storage Poland, co oznacza, że w tym momencie stajemy się jednym z najbardziej kompleksowych operatorów w Europie. Będziemy bowiem operatorem infrastruktury przesyłowej, regazyfikacyjnej i magazynowej – powiedział prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Warto przypomnieć, że przejęcie Gas Storage Poland przez Gaz-System było warunkiem fuzji Orlenu i PGNiG. Sprzedaż udziałów płockiego koncernu w kapitale zakładowym Gas Storage Poland to następstwo decyzji prezesa UOKiK dotyczącej tej koncentracji.

Gas Storage Poland wykonuje zadania operatora systemu magazynowania, tj. udostępnia pojemności i moce instalacji magazynowych. Projektuje i buduje podziemne magazyny gazu w złożach soli kamiennej oraz oferuje usługi z zakresu branży gazowniczej.

Jędrzej Stachura

Stałe łącze gazowe Polska-Ukraina zostanie zweryfikowane przez rynek