Minister dodał, że węgierska naftowo-gazowa grupa MOL uzyskała trzy nowe koncesje na badanie i eksploatację złóż ropy naftowej w Norwegii, zwiększając ich łączną liczbę do 20.
MOL ma w ciągu najbliższych pięciu lat przeznaczyć 500 mln dol. na badania w Norwegii. Uzyskane przez grupę koncesje dotyczą złóż u wybrzeży Norwegii zawierających 750 mln baryłek surowców, w większości ropy naftowej – podała węgierska agencja MTI.
W styczniu bieżącego roku premier Viktor Orban powiedział, że infrastruktura gazowa, za pomocą której Węgry uzyskają dostęp do polskiego terminala LNG i do gazu nierosyjskiego, jest dla Węgrów „kwestią życia i śmierci”.
„Dla nas, Węgrów, kwestią życia i śmierci jest to, by na Węgry tudzież z Węgier wychodziły gazociągi, dzięki którym będziemy mieli dostęp do polskiego terminala LNG i do gazu nierosyjskiego. Węgrzy i Słowacy zbudowali już swoje odcinki (gazociągów), zachęcam polski rząd, by razem ze Słowakami zbudować odcinek polsko-słowacki. (…) Mamy wtedy korytarz, w którym nie będzie żadnych wpływów rosyjskich” – powiedział Orban.
Pod koniec zeszłego roku pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski poinformował o podpisaniu trójstronnej umowy na dofinansowanie międzysystemowego połączenia gazowego między Polską a Słowacją. Jak mówił, to połączenie gazowe stanowi ważny element dywersyfikacji dostaw paliwa dla całego regionu, który „bezpośrednio” wpisuje się w ideę Trójmorza.