Gazprom zamierza dostarczać Europie zielone LNG

5 marca 2021, 18:00 Alert

Rosyjski Gazprom poinformował, że zamierza wysyłać do Europy gaz skroplony neutralny klimatycznie, czyli taki, któremu będzie towarzyszyć zerowa emisja CO2 netto.

Logo Gazpromu. Fot. Gazprom
Logo Gazpromu. Fot. Gazprom

– Nie ma wielu dostaw LNG neutralnych węglowo (carbon neutral – przyp. red.) na świecie, ale wykonujemy już pierwsze kroki w tym kierunku. Chciałbym podziękować Shellowi za jego konstruktywną współpracę, która pozwala nam się odnaleźć w tym segmencie – powiedział Paweł Sedow z Gazprom Eksportu na konferencji Shella na temat perspektyw rozwoju rynku LNG.

– Wierzę, że w nieodległej przyszłości rozpoczniemy pierwsze całkowicie neutralne węglowo dostawy LNG do Europy. Będzie to zdecydowane osiągnięcie i pierwszy krok ku portfolio gazowemu bardziej nakierowanym na środowisko – ocenił przedstawiciel Gazpromu.

Rosjanie z Gazpromu dostarczyli w 2020 roku ponad 7 mln ton LNG na rynek i liczą na podwojenie tej liczby do 2025 roku. Sedow przypomniał, że jego firma dostarczyła w 2020 roku LNG do krajów azjatyckich i europejskich, w tym do Belgii, Grecji, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Interfax/Wojciech Jakóbik

Francuzi dostarczyli pierwszy LNG neutralny klimatycznie