AlertEnergetykaGaz.

Gazprom odwraca rekordami uwagę od gry na kryzys energetyczny w Europie

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller po prawej. Fot. Gazprom

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller po prawej. Fot. Gazprom

Gazprom wydobył rekordowe 514,8 mld m sześc. gazu w 2021 roku. To największy wynik od 13 lat. Mimo to ogranicza dostawy gazu do Europy i jest przez to oskarżany o podsycanie kryzysu energetycznego w celu wymuszenia Nord Stream 2.

– W 2021 roku wydobyliśmy 514,8 mld m sześc. gazu. To najlepszy wynik od 13 lat i więcej o 62,2 mld m sześc. w porównaniu z 2020 rokiem – wyliczał Aleksiej Miller, prezes Gazpromu.

Podsumował, że jego firma dostarczyła 257,8 mld m sześc. na rynek rosyjski oraz 185,1 mld m sześc. do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw. Zakupy w Niemczech wzrosły o 10,5 procent, w Turcji o 63 procent i we Włoszech o 20,3 procent.

Rosjanie po raz kolejny w ostatnim czasie stosują analogię do pandemicznego 2020 roku. Słali do Europy mniej gazu niż w 2019 i 2018 roku, kiedy ich eksport przekroczył 200 mld m sześc. Ponadto, Gazprom planował eksport 183 mld m sześc. gazu w 2021 roku, a dane przedstawione przez Millera uwzględniają Chiny sprowadzające kilka mld m rocznie. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku sprowadziły z Rosji 7,1 mld m sześc.

Ograniczenie dostaw spotęgowało zaś kryzys energetyczny na kontynencie rodząc podejrzenia, że Gazprom dopuścił się go celowo, na przykład w celu wymuszenia rozpoczęcia pracy spornego gazociągu Nord Stream 2 czekającego na certyfikację w Niemczech albo kolejnych kontraktów długoterminowych, jak w Polsce, która w 2022 roku skończy kontrakt jamalski.

Kommiersant/Bloomberg/Millenium Post/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nowa gra Gazpromu (ANALIZA)


Powiązane artykuły

KPEiK trafi do rządu we wrześniu. Mniej OZE w energetyce

Resort klimatu i środowiska zakończył prace, nad projektem KPEiK. W stosunku do wcześniejszego, przedstawionego w październiku 2024 roku, ministerstwo szacuje...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu...

Sankcje wpędzają Rosnieft w problemy. Tankowiec płynie na pusto

Ostatni pakiet unijnych sankcji objął spółkę Nayara, właścicielkę drugiej największej rafinerii w Indiach, której 49 procent udziałów należy do Rosnieftu....

Udostępnij:

Facebook X X X