Gazprom zarezerwował dodatkowe przepustowości gazociągów na Ukrainie

23 września 2020, 14:15 Alert
fot. Naftogaz  Ukraina
fot. Naftogaz

Gazprom zarezerwował 21 września dodatkowe moce przesyłowe gazu przez terytorium Ukrainy w październiku. Jest do tego zobowiązany zgodnie z umową przesyłową podpisaną w grudniu 2019 roku. 

Dodatkowe wolumeny, dodatkowy przychód Ukrainy

Gazprom 21 września zakontraktował dodatkowe wolumeny na przesył gazu ukraińskim systemem przesyłowym, które będą realizowane w październiku. W umowie tranzytowej podpisanej pod koniec grudnia 2019 roku rosyjska firma zarezerwowała przepustowość Ukraińskiego systemu przesyłu w 2020 roku na wolumen 65 mld m sześc. gazu rocznie czyli 178 mln m sześc. na dobę. Wartości te nie sumują się jednak. Oznacza to, że w okresie, w którym Gazprom nie przesyłał 178 mln m sześc. przez Ukrainę, i tak był zmuszony płacić za zakontraktowaną wielkość. Natomiast w okresie spodziewanego ponadnormatywnego przesyłu gazu jest zmuszony do wykupywania dodatkowych wolumenów transportowych.

Gazprom może tego dokonywać w formie aukcji kwartalnych, miesięcznych oraz dziennych. Każda z tych opcji różni się pod względem ceny i każda daje Ukrainie dodatkowy przychód z tytułu przesyłu gazu.

Naftogaz nie podał dokładnych informacji o wolumenach.

Gazprom podpisując kontrakt z Ukrainą liczył, że w przyszłych latach będzie mógł porzucić Ukraiński system tranzytowy na rzecz przesyłu realizowanego przez gazociąg Nord Stream 2. Problemy związane z dokończeniem budowy powodują, że rosyjska spółka jest zmuszona do niekorzystnego rynkowo wykupu dodatkowych możliwości transportu swojego gazu na Zachód.

Naftogaz/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Magazyny gazu mogą być atutem Ukrainy (ANALIZA)