Gazprom straszy przerwą dostaw gazu przez Ukrainę

3 listopada 2016, 08:45 Alert

Chociaż Komisja Europejska zaapelowała do Ukrainy i Rosji o nowe rozmowy trójstronne w sprawie obowiązującego porozumienia pozwalającego kupować rosyjski gaz ukraińskiemu Naftogazowi na korzystnych warunkach, Rosjanie nie chcą rozmawiać na ten temat.

– Zagrożenie dostaw gazu do Europy przez Ukrainę zimą jest wysokie ze względu na niewystarczające zapełnienie tamtejszych magazynów gazu – ocenił wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew w rozmowie z telewizją Russia 24. – Ryzyko problemów w przesyle jest bardzo wysokie, ponieważ niedobór zapasów w magazynach wynosi ponad 3 mld m3 nawet w porównaniu z zeszłym rokiem – dodał.

Logo Gazpromu. Fot. Gazprom
Logo Gazpromu. Fot. Gazprom

Zdaniem Rosjanina nie ma potrzeby rozmów z udziałem stron trzecich na temat dostaw gazu od Gazpromu na Ukrainę. – Wielokrotnie mówiliśmy stronie ukraińskiej, że mamy działający kontrakt. Cena jest bardzo atrakcyjna dla każdego kupca. Nie jest potrzebna ingerencja ani pomoc kogokolwiek. Wystarczy przekazać przedpłatę – powiedział Miedwiediew.

Pakiet zimowy

Od dwóch lat Ukraina sprowadza rosyjski gaz zimą na mocy tzw. pakietu zimowego, czyli suplementu do umowy gazowej, który zawiesza obowiązek take or pay, obniża cenę dostaw i opiera je o mechanizm przedpłat. Ukraiński Naftogaz zrezygnował z dostaw od Gazpromu w listopadzie zeszłego roku i przetrwał relatywnie ciepłą zimę bez konieczności uzupełniania dostaw z Unii Europejskiej gazem z Rosji.

Nowy pakiet zimowy. Rosja ustępuje ws. dostaw gazu na Ukrainę

W tym roku zima ma być ostrzejsza. Co roku Gazprom ostrzega przed ryzykiem przerwy dostaw gazu przez Ukrainę w okresie zimowym. Do tej pory po okresie oporu siadał do stołu rozmów z udziałem Komisji Europejskiej i strony ukraińskiej.

Magazyny na Ukrainie

Pojemność ukraińskich magazynów to 31 mld m3. W magazynach znajduje się około 14,7 mld m3, czyli 48 procent przepustowości. W przekonaniu ekspertów Gazpromu musi się tam znaleźć około 19 mld m3, aby było możliwe ustabilizowanie dostaw przez Ukrainę do Unii Europejskiej w sezonie zimowym, kiedy potrzebne jest wyższe ciśnienie w gazociągach. Ze względu na umiarkowane temperatury w zeszłym roku Ukraińcy poradzili sobie z tym z niższymi zapasami.

W październiku gotowość do inwestycji w dostawy i magazynowanie gazu na Ukrainie ogłosiło francuskie ENGIE. Zapewnia ono około 10 procent dostaw na Ukrainę na mocy umowy gazowej na 3,5 mld m3 rocznie.

Engie inwestuje w magazyny gazu na Ukrainie

Interfax/Reuters/Naftogaz/Wojciech Jakóbik