General Electric może zwolnić 260 osób w Polsce

19 stycznia 2016, 07:30 Energetyka

– Większość działań restrukturyzacyjnych proponowanych w Europie ominie region Europy Środkowo-Wschodniej. Proponowane działania mogą dotknąć mniej niż 3% pracowników zatrudnionych przez GE w regionie, czyli nie więcej niż 792 miejsca pracy spośród 28 300 pracowników. W Polsce działania mogą dotknąć około 260 pracowników – odpowiedziała Monika Doroz z Biura Prasowego General Electrics zapytana przez BiznesAlert.pl o możliwe zwolnienia w Polsce w związku z informacjami koncernu o planowanej w Europie redukcji zatrudnienia.

– Pragniemy zapewnić, że Polska pozostaje dla GE ważnym miejscem dla inwestycji i dalszego rozwoju, gdzie widzimy ogromny potencjał dla tworzenia w przyszłości nowych miejsc pracy. Jednakże w chwili obecnej musimy podjąć wysiłek na rzecz integracji i reorganizacji. Działania te chcemy realizować w atmosferze bliskiej i konstruktywnej współpracy z osobami reprezentującymi pracowników – powiedziała rzecznik.

Odpowiadając na pytanie BiznesAlert.pl o strategie działalności polskiego oddziału GE przedstawicielka koncernu stwierdziła, że ,, Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska pozostaje dla GE ważnym miejscem dla inwestycji i dalszego rozwoju. GE nie przestaje inwestować w zakłady przemysłowe w Europie Środkowo-Wschodniej i widzi tutaj potencjał dla tworzenia nowych miejsc pracy w przyszłości. Intensywnie rozwijamy działalność naszego centrum inżynierskiego EDC (Engineering Design Center), które powstało w 2000 roku w Warszawie w ramach partnerstwa z Instytutem Lotnictwa. Obecnie EDC to prawie 2000 inżynierów. W drugiej połowie 2016 roku planujemy otwarcie nowoczesnej inteligentnej fabryki Energy Management w Bielsku-Białej. Jednakże, podobnie jak każdy inny kraj lub region, także Europa Środkowo-Wschodnia wniesie swój wkład w proces zapewniania konkurencyjności i wykorzystania możliwości zarówno GE, jak i byłych aktywów Alstomu będących przedmiotem transakcji. Większość działań restrukturyzacyjnych proponowanych w Europie ominie region Europy Środkowo-Wschodniej”.

– GE rozpoczęło proces konsultacji z Interim Representation Structure (IRS), czyli radą pracowniczą na szczeblu europejskim. Kolejnym krokiem będą konsultacje na szczeblu krajowym. Mamy na względzie niesprzyjającą sytuację panującą obecnie na rynku energetycznym, dlatego proponowane działania zmierzają do zachowania konkurencyjności w obszarze kosztów, a także zbudowania podstaw dla rozwoju w perspektywie długoterminowej – powiedziała przedstawicielka spółki.

Jak informował 14 stycznia BiznesAlert.pl General Electric zamierza zlikwidować 6,5 tys. miejsc pracy w Europie w spółkach, które wcześniej były częścią Alstomu, a które GE kupiła za 17 mld euro. Spółka tłumaczy swoją decyzję słabnącym popytem na turbiny gazowe i parowe w regionie.