Gen. broni Leszek Surawski został mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Przejął obowiązki z rąk gen. Mieczysława Gocuła, który postanowił odejść na emeryturę.
Zwierzchnik sił zbrojnych podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim wręczył akt mianowania gen. Surawskiemu i akt odwołania gen. Gocułowi. Następnie odbyła się ceremonia przekazania obowiązków w Sztabie Generalnym WP, w której wziął udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Zapowiedział on, że SG WP ponownie stanie się „kuźnią myśli, decyzji i czynu”.
Prezydent Duda podziękował za wierną służbę Rzeczypospolitej gen. Gocułowi, który od 2010 r. służył jako zastępca szefa SG WP, a od 2013 r. – jako szef tej instytucji. Zauważył, że były to ważne i trudne lata, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i regionu.
„Bardzo panu, panie generale, dziękuję za tę służbę, ponieważ w jej trakcie w związku z bezpieczeństwem RP doszło do ważnych wydarzeń, które to bezpieczeństwo wzmocniły” – powiedział prezydent, nawiązując do decyzji podjętych przez dwa ostatnie szczyty NATO – w Newport w Walii i Warszawie.
„Oczywiście, decyzje szczytu NATO w istotnej mierze tam, gdzie zasiadają politycy, są decyzjami politycznymi, ale one zawsze mają swoją absolutnie fundamentalną wojskową podbudowę i za tę wojskową podbudowę w przeważającej mierze to właśnie pan generał jako szef Sztabu Generalnego odpowiadał” – dodał prezydent Duda.
Zaznaczył, że służba gen. Gocuła była sumienna i wzorowa. „Decyzje podjęte przez szczyt NATO, to, że wojska amerykańskie, z którymi wczoraj spotkałem się w Żaganiu, są już w Polsce, że bezpieczeństwo naszego regionu, całej Europy Środkowej, jest w tej chwili wzmacniane, to w istotnej mierze zasługa pana generała” – ocenił prezydent.
Duda powiedział, że gen. Surawskiego czeka bardzo odpowiedzialna misja. „W polskim wojsku wiele się dzieje, trwa proces modernizacji, jesteśmy w tej chwili w trakcie układania nowej struktury kierowania i dowodzenia, struktury, w której chciałbym, żeby szef Sztabu Generalnego zajął pozycję silniejszą, niż było to do tej pory” – powiedział Duda.Dodał, że przed nowym szefem SG WP wiele odpowiedzialnych zadań, m.in. reprezentowanie Wojska Polskiego w strukturach międzynarodowych. Podkreślał też doświadczenie Surawskiego w dowodzeniu i pracy w SG WP i innych dowództwach.
Gen. Surawski powiedział, że czuje wyzwania, które przed nim stoją. „Na pewno z tym kolektywem, który stoi tutaj, w postaci panów generałów, z wszystkimi szefami zarządów, którzy stoją za mną, damy radę i podołamy wszystkim wyzwaniom i stawianym zadaniom przez pana ministra i przez pana prezydenta” – zapewnił gen. Surawski.
„Na pewno zrobimy wszystko, żebyście wy, panowie, mieli czysto i klarownie przekazane dane do podjęcia jak najlepszych decyzji, aby Wojsko Polskie, Rzeczpospolita stawała się coraz lepsza” – dodał nowy szef SG WP.
Podkreślił też, że jego powrót do Sztabu Generalnego – w którym wcześniej służył jako szef zarządu – oznacza w praktyce tylko zmianę stanowiska i zakresu odpowiedzialności. „Życzę państwu, abyśmy godnie w dalszym ciągu pokazywali, że Sztab Generalny to jest ten organ ministra obrony narodowej, który jest mózgiem sił zbrojnych” – powiedział Surawski.
***
Gen. broni dr Leszek Surawski urodził się 18 lipca 1960 r. w Gołdapi. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Obrony Narodowej. Ukończył studia podyplomowe w zakresie służby cywilnej, administracji publicznej, zarządzania jednostkami terenowymi oraz rozwoju regionalnego i lokalnego w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej, studia podyplomowe w zakresie operacyjno-strategicznym oraz podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Po ukończeniu w 1984 r. szkoły oficerskiej pełnił służbę na stanowisku dowódcy plutonu, a przez kolejne lata – dowódcy kompanii i dowódcy batalionu w 75 Pułku Zmechanizowanym. W 1992 r., po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej, został wyznaczony na stanowisko oficera operacyjnego w dowództwie 1 Dywizji Zmechanizowanej. W 1994 r. objął obowiązki szefa szkolenia – zastępcy dowódcy 9 Brygady Zmechanizowanej, a następnie szefa sztabu – zastępcy dowódcy tej brygady. W kwietniu 1998 r. objął obowiązki szefa wydziału – zastępcy szefa szkolenia w dowództwie 15 Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie. Po rozformowaniu dywizji w 2001 r., został skierowany do Dowództwa 1 Korpusu Zmechanizowanego, gdzie zajmował stanowisko szefa wydziału planowania. W okresie od maja 2002 r. do września 2005 r. pełnił obowiązki na stanowisku szefa wydziału operacyjnego dowództwa 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. W lipcu 2004 r. został skierowany do służby w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku, na stanowisku zastępcy szefa sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Po ukończeniu w 2006 r. podyplomowych studiów operacyjno-strategicznych został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej. W sierpniu 2008 r. objął obowiązki dowódcy 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach i 11 listopada 2008 r. został mianowany na stopień generała brygady.
W okresie od czerwca 2010 r. do listopada 2011 r. pełnił służbę na stanowisku zastępcy szefa Zarządu Planowania Operacyjnego – P3 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a w listopadzie 2011 roku został szefem tegoż Zarządu. 15 sierpnia 2012 r. został awansowany do stopnia generała dywizji.
Od 23 sierpnia 2013 roku do 4 marca 2016 roku dowodził 16 Pomorską Dywizja Zmechanizowaną. 5 marca 2016 roku wyznaczony na stanowisko Inspektora Wojsk Ladowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. 15 sierpnia 2016 roku odebrał z rąk Prezydenta RP nominację na stopień generała broni. 3 listopada 2016 r. objął stanowisko pierwszego zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Polska Agencja Prasowa, DGRSZ, BBN