Gerhard Schröder lobbuje na rzecz niemieckiej firmy ubezpieczeniowej

6 grudnia 2021, 12:30 Alert
schroeder
Gerhard Schroeder (fot. Wikipedia/CC)

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, który przypieczętował Nord Stream i po zakończeniu kariery bronił Nord Stream 2, od stycznia 2020 roku lobbuje również za brokerem ubezpieczeniowym BVUK GmbH z Würzburga – podaje portal Versicherungswirtschaft Heute.

Według informacji portalu versicherungswirtschaft-heute.de, Gerhard Schröder od początku 2020 roku osiem razy dzwonił do kanclerz Angeli Merkel. Miał również rozmawiać z Olafem Scholzem i Hubertusem Heilem. Telefony miały dotyczyć interesów firmy BVUK GmbH, która specjalizuje się w zakładowych programach emerytalnych dla firm i gmin.

Gerhard Schröder miał promować ewentualne reformy zakładowych systemów emerytalnych i ich upowszechnianie poprzez swoje kontakty polityczne.

Portal przypomina, że w 2002 roku rząd Schrödera wprowadził firmowe systemy emerytalne i promował dobrowolną emeryturę firmową ze sporymi darowiznami podatkowymi. Jest to rodzaj emerytury firmowej, którą obecnie sprzedaje BVUK.

Z rocznego raportu brokera wynika, że koalicja nie była w stanie zrealizować dużych projektów w sektorze emerytur zakładowych. Zgodnie z umową koalicyjną, system emerytalny może zostać wzmocniony m.in. poprzez umożliwienie inwestycji z wyższymi zwrotami.

versicherungswirtschaft-heute/Jędrzej Stachura

Fedorska: Kanclerz na emeryturze od Putina. Sylwetka Gerharda Schrödera