Energetyka

Giganci energetyczni zawierają długoterminową umowę na dostawy zielonego wodoru

Fot. RWE

Fot. RWE

Niemiecki koncern energetyczny RWE podpisał z francuskim gigantem naftowym TotalEnergies umowę na dostawę około 30 tysięcy ton zielonego wodoru rocznie, począwszy od 2030 roku.

Umowa, obowiązująca do 2044 roku, przewiduje dostarczanie wodoru do rafinerii TotalEnergies w Leuna, położonej w pobliżu Lipska we wschodnich Niemczech. Wodór będzie produkowany w zakładzie elektrolizy RWE o mocy 300 megawatów w Lingen, w zachodniej części kraju, którego uruchomienie planowane jest na 2027 rok.

– To pokazuje, że przy odpowiednich zachętach wodór działa dla klientów – powiedział Markus Krebber, prezes RWE.

Ta współpraca pogłębia istniejące partnerstwo obu firm w obszarze morskiej energetyki wiatrowej i wspiera dążenia TotalEnergies do dekarbonizacji swoich europejskich rafinerii. W lutym TotalEnergies ogłosił rozwój dwóch projektów zielonego wodoru we współpracy z firmą Air Liquide, mających na celu redukcję emisji w rafineriach w Holandii i Belgii.

Najbardziej ekologiczna alternatywa

Zielony wodór, produkowany z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej poprzez elektrolizę wody, jest uważany za bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych metod pozyskiwania wodoru z gazu ziemnego, które emitują dwutlenek węgla.

W Lingen jednostka RWE Generation wykorzysta zarezerwowaną pojemność magazynu wodoru w pobliskim Gronau-Epe do zasilania elektrolizera. Transport do Leuna będzie realizowany przez nową niemiecką sieć wodorową, której uruchomienie planowane jest między 2025 a 2032 rokiem.

Mimo rosnącego sceptycyzmu wobec kosztów projektów zielonego wodoru w Europie, umowa między RWE a TotalEnergies stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Reuters / Mateusz Gibała

Projekt offshore na Bałtyku ma wystartować w aukcji w 2025 roku


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X