Ankieta grupy badawczej Ipsos na zlecenie Google wskazuje, że 73 procent Polaków widzi wpływ sztucznej inteligencji (AI) na ich codzienność. Respondenci uważają, że dzięki AI ich życie za pięć lat będzie wyglądało inaczej.
Respondenci ankiety przeprowadzonej przez Ipsos na zlecenie Google przyznają, że sztuczna inteligencja już wpływa na sposób, w jaki szukamy informacji (70 procent), uczymy się (65 procent) czy pracujemy (61 procent). Liczba związanych z AI wyszukiwań w wyszukiwarce Google wzrosła w naszym kraju o 300 procent w minionym roku i o 1020 procent w ciągu ostatnich pięciu lat – podaje ISBnews.
– Pytani o to, na jakie obszary AI najprawdopodobniej wpłynie pozytywnie w ciągu najbliższych pięciu lat, respondenci i respondentki z Polski wskazują diagnozowanie i leczenie chorób (67 procent) oraz dostęp do informacji (70 procent). 53 procent ankietowanych uważa, że AI będzie miało pozytywny wpływ na sposób, w jaki pracują, piszą i tworzą, oraz ogólnie na jakość życia, a 60 procent respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja może pomóc im w zrozumieniu skomplikowanych tematów – wynika z badania.
Ponad połowa uczestników (57 procent) wyraża przekonanie, że Polska będzie w stanie pełniej wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych pięciu lat. Uczestnicy badania (84 procent) przewidują także, iż w tym okresie sztuczna inteligencja będzie miała znaczący wpływ na większość miejsc pracy i różne branże. Co więcej, jak podaje ISBnews, 70 procent z nich prognozuje, że sztuczna inteligencja będzie miała istotny wpływ na gospodarkę.
ISBnews / Jędrzej Stachura
Szulecki: Nie wiadomo gdzie postawić granicę rozwoju sztucznej inteligencji (ROZMOWA)