Görlitz i Zgorzelec chcą połączyć swoje sieci ciepłownicze

10 lipca 2020, 06:30 Alert
ciepłownictwo
fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Burmistrzowie Zgorzelca i Görlitz podpisali list intencyjny ws. połączenia sieci ciepłowniczych. Władze obu miast chciałyby do 2030 roku dostarczać mieszkańcom ciepło neutralne wobec klimatu – informuje Polska Agencja Prasowa.

Neutralność klimatyczna

Urząd Miasta Zgorzelca zakomunikował, że list intencyjny, który podpisali w czwartek w elektrociepłowni SWG Königshufen w Görlitz burmistrzowie Octavian Ursu i Rafał Gronicz to pierwszy krok ku Europejskiemu Zielonemu Ładowi, który zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku.

Władze Zgorzelca podkreślają, że połączenie dwóch sieci ciepłowniczych nie jest nowym pomysłem. Taki projekt został opracowany już w 2003 roku, jednak w tamtym czasie nie doszło do jego realizacji, ponieważ po stronie niemieckiej wytwarzanie ciepła w oparciu o węgiel zostało wykluczone.

– Dziś chcemy dać dobry przykład i pokazać, że współpraca europejska i ochrona środowiska mogą odnieść sukces. W tym celu opracowaliśmy wspólną koncepcję, dzięki której będziemy stopniowo przestawiać wszystkie ciepłownie w Görlitz i Zgorzelcu na odnawialne źródła energii – dodał Octavian Urs, nadburmistrz Görlitz.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Paulus: Niemieckie koncerny nie powinny dostać żadnych pieniędzy za odejście od węgla