Prace nad wnioskiem dotyczącym odejścia od węgla są zaawansowane

18 września 2024, 08:45 Alert

Trwają zaawansowane prace nad wnioskiem notyfikacyjnym do Komisji Europejskiej ws. górnictwa, zawierającym m.in. harmonogram zakończenia wydobycia i plany sukcesywnego odejścia do węgla – poinformowało PAP Biznes Ministerstwo Przemysłu. Dodało, że odbyły się m.in. spotkania z komisarzami dot. korekt i wyjaśnień.

Łopata i węgiel. Fot. Freepik.
Łopata i węgiel. Fot. Freepik.

– Trwają zaawansowane prace nad wnioskiem notyfikacyjnym dla górnictwa w Unii Europejskiej, zawierającym m.in. harmonogram zakończenia wydobycia i plany sukcesywnego odejścia do węgla – napisał resort w odpowiedzi na pytania PAP Biznes m.in. o to, na jakim etapie jest notyfikacja do Komisji Europejskiej planu wygaszania kopalń węgla kamiennego oraz związanych z tym dopłat do wygaszania wydobycia.

– Odbyły się dotychczas spotkania na najwyższym szczeblu z komisarzami unijnymi w sprawie m.in. technicznych aspektów złożenia wymaganych korekt i wyjaśnień oraz końcowego etapu procedury notyfikacyjnej. Obecnie procedura notyfikacyjna jest w toku – dodał resort.

Resort przemysłu podkreślił jednocześnie, wspólnie z ministerstwem aktywów państwowych, które nadzoruje spółki górnicze, na bieżąco monitoruje sytuację w kopalniach węgla kamiennego.

Zgodnie z opublikowanym we wrześniu na stronie RCL projektem ustawy okołobudżetowej, w 2025 roku kopalnie mogą otrzymać obligacje o wartości do 5,4 miliardów złotych na likwidację mocy produkcyjnych.

W umowie społecznej z górnikami w 2021 roku ówczesny rząd uzgodnił stopniowe wygaszanie polskich kopalń węgla kamiennego do końca 2049 roku oraz wspieranie górnictwa w tym czasie m.in. dopłatami do redukcji zdolności produkcyjnych. Warunkiem wdrożenia takiego systemu jest jednak zgoda Komisji Europejskiej. Ówczesne szacunki przewidywały koszty z tego tytułu na poziomie około 28,8 miliardów złotych do końca 2031 roku. Resort przemysłu nie odniósł się do pytania PAP Biznes o aktualne szacunki.

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Zbliża się koniec górnictwa węglowego Skarbu Państwa