Górnik: Samorządy powinny odgrywać większą rolę w ciepłownictwie

8 kwietnia 2019, 16:15 Energetyka
Elektrociepłowia Zabrze. Fot. Fortum
Elektrociepłowia Zabrze. Fot. Fortum

– To samorządy powinny odgrywać znacznie większą rolę w systemie ciepłowniczym. Bez takich regulacji możemy doprowadzić do niepotrzebnych zjawisk – powiedział Piotr Górnik, prezes Fortum Power and Heat Polska  na panelu „Nowe regulacje dla ciepłownictwa i kogeneracji. Program „Czyste powietrze”” podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

– To centra miast mają największy problem z jakością powietrza. Jeżeli chcemy podnieść jakość życia w miastach, powinniśmy szukać sposobów, by pomóc budynkom wielomieszkaniowym sfinansowanie takich projektów, które pozwolą na przyłączenia do sieci ciepłowniczej. W Fortum zrobiliśmy konkurs na wybudowanie instalacji wewnętrznej. Są środki na termomodernizację, w wielu miastach już do niej doszło. Na podstawie kilku budynków pokazaliśmy, że jest to możliwe do zrobienia – powiedział Górnik.

– Po rozmowach z ministrem Woźnym wiemy, że rząd przygotowuje odpowiednie rozwiązania. Pozostaje pytanie o rolę samorządów. To one powinny odgrywać znacznie większą rolę w systemie ciepłowniczym. Bez takich regulacji możemy doprowadzić do niepotrzebnych zjawisk. Przyłączamy do sieci wszystkie nowo powstające budynki wielorodzinne. Myślę, że niezmiernie istotna jest edukacja. To mieszkańcy odpowiadają za jakość powietrza, w którym żyją. Trzeba uświadamiać ludzi o tym, co oznacza dla zdrowia spalanie śmieci i innych niskiej jakości paliw – powiedział prezes Fortum Power and Heat Polska.