font_preload
PL / EN
Energetyka OZE Węgiel 10 października, 2014 godz. 12:17   
KOMENTUJE: Maciej Grabowski

Grabowski: Polski punkt widzenia na politykę klimatyczną znajduje większe zrozumienie

Maciej Grabowski

Premier Ewa Kopacz spotkała się w czwartek w Paryżu z prezydentem Francji Francois Hollande’em. Głównym tematem spotkania były kwestie klimatyczno-energetyczne. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że jej dzisiejsze spotkania w Berlinie i Paryżu miały na celu zbliżenie stanowisk przed październikowym szczytem Rady Europejskiej. Będę się biła o to, by ceny energii nie wzrosły – powiedziała szefowa polskiego rządu. Dodała, że jej rolą jest przekonywanie partnerów zagranicznych do polskich racji.

– Weto jest zawsze ostatecznym rozwiązaniem, które nikomu nie służy. Wydaje mi się, że lepszy jest dobry kompromis niż stosowanie takiego skrajnego instrumentu – ocenił na antenie Radia Tok FM minister środowiska Maciej Grabowski odnosząc się do słów Pani Premier.

– Jest znacznie większe zrozumienie tak w gabinecie przewodniczącego jak jeśli chodzi o kraje członkowskie tego, że nie da się zastosować wprost tej recepty, którą proponuje komisja równo, w ten sam sposób – odniósł się w ten sposób do propozycji Komisji Europejskiej, która chce narzucić państwom Unii Europejskiej obowiązek redukcji emisji o 40 procent, zwiększenia wykorzystania OZE do 20 procent miksu energetycznego i zwiększenia efektywności energetycznej o 40 procent.

– Nikt nie kwestionuje zmniejszania emisji. Chodzi o tempo zmian i sposób dochodzenia do tej nieco mniej emisyjnej gospodarki – ocenił minister.

Źródło: Tok FM