Grudzień: Węgiel jest stabilizatorem krajowego systemu energetycznego

27 września 2023, 11:30 Energetyka

– Jesteśmy największym wytwórcą z aktywów węglowych, których rola się zmieniła. Dziś są one stabilizatorem krajowego systemu energetycznego, ponieważ w odróżnieniu od farm wiatrowych są stabilne – powiedział Norbert Grudzień, wiceprezes ds. operacyjnych i transformacji PGE GiEK, podczas Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu.

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Wiceprezes ds. operacyjnych i transformacji PGE GiEK Norbert Grudzień był jednym z panelistów podczas Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu, gdzie opowiedział o roli aktywów węglowych w Polsce w obliczu kryzysu energetycznego. W portfolio PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna znajdują się Elektrownia Rybnik, Elektrownia Opole, Elektrownia Turów, Elektrownia Bełchatów i Elektrownia Dolna Odra.

– Mamy 13 tys. MW zainstalowanej mocy w pięciu lokalizacjach. Jesteśmy największym wytwórcą z aktywów węglowych, których rola się zmieniła. Dziś są one stabilizatorem krajowego systemu, ponieważ w odróżnieniu od farm wiatrowych są stabilne – zaznaczył.

Wiceprezes Norbert Grudzień wskazywał różnice w funkcjonowaniu jednostek węglowych i źródeł odnawialnych. – Aktywa, które mają własne źródło zasilania, czyli np. Turów czy Bełchatów, opierają swoją pracę na najtańszym paliwie – powiedział. – Ich praca jest dostosowana do wymogów środowiskowych więc spokojnie będą mogły działać przez wiele lat – dodał.

Opracował Jędrzej Stachura

Maksymowicz: Polski węgiel będzie coraz droższy