Azoty zakończyły agendę badawczą na potrzeby produktów organicznych

20 sierpnia 2024, 07:15 Alert

Grupa Azoty ZAK zakończyła agendę badawczą przewidzianą dla Centrum Badań i Rozwoju na lata 2018-2024, w ramach której zostały wykonane dwa zadania stanowiące wsparcie segmentu Oxoplast. Obejmuje on produkty organiczne: alkohole OXO, plastyfikatory oraz aldehydy.

fot. Grupa Azoty

W Centrum Badań i Rozwoju Grupy Azoty ZAK zakończono agendę badawczą przewidzianą na lata 2018-2024. Tym samym w kędzierzyńskiej spółce Grupy Azoty zrealizowany został projekt pod pełną nazwą „Utworzenie Centrum Badań i Rozwoju w zakresie opracowywania wysoko zaawansowanych substancji chemii tworzyw sztucznych”. W ramach agendy badawczej wykonano dwa zadania stanowiące wsparcie dla segmentu Oxoplast – informują Azoty.

Pierwszym z nich jest opracowywanie plastyfikatorów o nowych cechach – estrów kwasów karboksylowych lub polikarboksylowych z wyższymi alkoholami lub związkami polihydroksylowymi. Drugie zadanie to wykonanie i zbadanie mieszanek polimerów z udziałem różnego typu plastyfikatorów, zwłaszcza opracowanych w ramach pierwszego zadania badawczego – czytamy w komunikacie.

– W 2016 roku, jako ówczesny prezes Grupy Azoty ZAK, podpisałem wniosek o dofinansowanie na realizację CBR I. Dziś, po ponad pięciu latach od uruchomienia Centrum, i po upływie tzw. okresu trwałości oraz osiągnięciu założonych wskaźników, możemy mówić o formalnym zakończeniu projektu. Uruchomienie Centrum Badań i Rozwoju znacząco poszerzyło wachlarz możliwości spółki w obszarze B+R, wzbogaciło infrastrukturę badawczą i wzmocniło kadrę naukową. Powstałe zaplecze umożliwia przygotowywanie próbek – mieszanek tworzyw z plastyfikatorami oraz poddawanie ich specjalistycznym badaniom. Jestem przekonany, że to projekt, dzięki któremu będziemy zwiększać konkurencyjność segmentu Oxoplast na poszczególnych rynkach, zgodnie z założeniami strategicznych kierunków badawczych – mówi Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty.

– Infrastruktura badawcza, którą dysponujemy w Grupie Azoty ZAK pozwala nam rozwijać portfolio produktowe i odpowiadać na oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów. Mamy konkretne założenia w obszarze udoskonalania naszych produktów, a zaplecze badawcze i wykwalifikowana kadra wzmacniają nasz potencjał w zakresie wyznaczania trendów dla Segmentu Oxoplast – podkreśla Mirosław Ptasiński, prezes Grupy Azoty ZAK.

Całkowity koszt projektu wyniósł 10,8 mln zł, z czego 2,5 mln zł pozyskano w ramach dofinansowania, udzielonego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Kontynuację CBR I stanowi projekt z dofinansowaniem zewnętrznym: Centrum Innowacji Grupy Azoty ZAK, w wyniku którego w 2022 roku oddano do użytku Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR II). Zakończenie okresu trwałości tego projektu przypada na 2028 rok.

Grupa Azoty to jeden z największych producentów nawozów w Europie. Plasuje się na drugiej pozycji w Unii Europejskiej pod względem produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest również obecna na rynkach produktów takich jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Grupa Azoty / Jędrzej Stachura

Azoty chcą importować więcej amoniaku i rządzić nim w Unii Europejskiej