AlertChemiaEnergetyka

Azoty mają aneks, dzięki któremu zatrzymają przy sobie instytucje finansowe

Grupa Azoty podpisała aneks do porozumienia z instytucjami finansującymi. Załącznik zapewnia utrzymanie limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez instytucje finansujące działań mających na celu ich anulowanie lub redukcję. Porozumienie ma obowiązywać do października i może zostać przedłużone. Azoty od tygodni pracują nad poprawą swojej sytuacji finansowej.

– Grupa Azoty zawarła w imieniu własnym oraz wybranych spółek z Grupy Kapitałowej Grupa Azoty Aneks do Porozumienia z 2 lutego 2024 roku, z późniejszymi zmianami. Okres obowiązywania Porozumienia został wydłużony do 11 października 2024 roku. Równolegle Grupa konsekwentnie realizuje działania naprawcze, takie jak wdrażanie projektów optymalizujących sprzedaż i produkcję, osiąganie synergii biznesowych w ramach całej Grupy Kapitałowej oraz wdrażanie oszczędności wewnątrz organizacji. Zarząd Grupy przygotowuje się również do podjęcia w najbliższych tygodniach decyzji w zakresie zbywania zbędnego majątku i zakończenia pracy długotrwale nierentownych instalacji. W Grupie prowadzone są także intensywne rozmowy ze Związkami Zawodowymi w celu uzgodnienia zawieszenia najbardziej kosztochłonnych elementów ZUZP – informują Azoty.

Grupa rozpoczęła realizację kluczowego projektu Strategiczny Przegląd Biznesów, którego efektem ma być wypracowanie docelowego biznesowego modelu funkcjonowania.

– Niezależnie od rozmów z instytucjami finansowymi i podpisywanymi porozumieniami, konsekwentnie prowadzimy działania, aby naprawić sytuację finansową w Grupie oraz zwiększyć i ustabilizować przychody. Zawierane porozumienia są dowodem na to, że obie strony szukają rozwiązań stwarzających warunki do efektywnego funkcjonowania Grupy Azoty w dłuższej perspektywie. Poza wyzwaniami związanymi z koniecznością uzyskiwania stabilizacji finansowej, musimy pamiętać, że funkcjonujemy w bardzo wymagającym otoczeniu rynkowym. To przede wszystkim wzmożony import nawozów z Rosji i Białorusi, a także wysokie koszty uprawnień do emisji CO2, gdzie dodatkowym wyzwaniem pozostaje mniejsza liczba darmowych uprawnień, z uwagi na uwzględnianie w tym przypadku poziomów produkcji z okresu, w którym Grupa istotnie ograniczała produkcję. Jesteśmy strategicznym podmiotem krajowego łańcucha żywnościowego, stąd bardzo wyraźnie artykułujemy te najbardziej problematyczne kwestie za pośrednictwem organizacji europejskich, których członkiem jest Grupa Azoty – mówi Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty.

Aneks umożliwia “utrzymanie dostępności limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez instytucje finansujące działań mających na celu ich anulowanie lub zredukowanie, jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z tychże umów w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania porozumienia”. Porozumienie, za zgodą instytucji finansujących, może podlegać przedłużeniu.

Spółka podkreśla, że na bieżąco wypełnia wszystkie ustalenia w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umów o finansowanie, a dostępne limity tych umów zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności.

Grupa Azoty to jeden z największych producentów nawozów w Europie. Plasuje się na drugiej pozycji w Unii Europejskiej pod względem produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest również obecna na rynkach produktów takich jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Grupa Azoty / Jędrzej Stachura

Azoty walczą dalej o finansowanie


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...

Udostępnij:

Facebook X X X