Grupa Buzka apeluje do Malty w sprawie Nord Stream 2

24 lutego 2017, 07:15 Alert

Jak czytamy w “Rzeczpospolitej”, grupa eurodeputowanych wysłała do prezydencji maltańskiej list dotyczący ekspansji projektu Nord Stream 2 w Europie, w którym wskazują na konieczność oceny zgodności tej inwestycji z unijnym prawem.

Jerzy Buzek. Fot. Biuro poselskie Jerzego Buzka.
Jerzy Buzek. Fot. Biuro poselskie Jerzego Buzka.

Jak wskazuje gazeta, inicjatorem listu jest Jerzy Buzek z PO (grupa chadecka), przewodniczący ITRE, a podpisali go jego zastępcy z największych frakcji politycznych jak również koordynatorzy najważniejszych partii ds. energii i przemysłu.

Autorzy listu wskazują, że dwukrotne zwiększenie przepustowości Nord Stream jest sprzeczne z unijnym celem dywersyfikacji źródeł i tras dostaw energii do Europy – czytamy w dzienniku.

EurPodkreślili, że Nord Stream 2 zwiększa zależność niektórych krajów od dostaw gazu i zagraża bezpieczeństwu energetycznemu całej Unii Europejskiej. Deputowani przypomnieli negatywne stanowisko Europarlamentu w tej sprawie. Zwrócili się też z prośbą o wsparcie w naciskach na Komisję Europejską, by opublikowała ocenę inwestycji z uwzględnieniem zgodności z unijnym prawem i wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowo-Wschodniej.

– List do maltańskiej prezydencji jest kontynuacją tego, co robimy w sprawie Nord Stream 2 od półtora roku. Celem wszystkich naszych działań w komisji ITRE jest, by Unia Energetyczna realizowała żelazną zasadę solidarności energetycznej. A Nord Stream 2 uderza nie tylko w konkurencyjność naszej gospodarki, ale i w niezależność oraz bezpieczeństwo całej Unii – powiedział cytowany przez “Rz” Jerzy Buzek.

Jak przypomina gazeta, Komisja Europejska nigdy nie zdecydowała się na żaden formalny krok dotyczący oceny projektu Nord Stream 2.

AKTUALIZACJA: 24.02.2017 godz. 11:51

Rzeczpospolita/CIRE.PL/Informacyjna Agnecja Radiowa