(Delfi.lt/Piotr Stępiński)
Nowe połączenia energetyczne Litwy ze Szwecją oraz Polską zapewniają sytuację, w której energia elektryczna już nie będzie wykorzystywana jako dźwignia wpływu na rozwój gospodarki Litwy oraz pozostałych państw bałtyckich – powiedział prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
– Widzimy swoją dwudziestopięcioletnią drogę, kiedy byliśmy szantażowani najwyższymi cenami energii elektrycznej i gazu. Dlatego mogliśmy sami, razem ze swoimi sąsiadami i Unią Europejską postanowić, że energetyczne wyspy wszystkich państw bałtyckich to bardzo złe rozwiązanie, ponieważ to nie tylko nie wzmacnia, ale odwrotnie, podważa polityczne oraz gospodarcze bezpieczeństwo czy niezależność i fakt, że rok po otwarciu terminala LNG, otwieramy połączenia energetyczne ze Szwecją oraz Polską, jest nie tylko naszym osiągnięciem ale i strategicznym osiągnięciem Unii Europejskiej – powiedziała w poniedziałek (14.12) Grybauskaite w wywiadzie dla radia LRT.
Według niej po podłączeniu linii energetycznych ze Skandynawią oraz Europą Zachodnią, energia elektryczna już nie będzie wykorzystywana jako broń politycznego nacisku.
– Oznacza to, że nie tylko dźwignia gazowa, ale także elektryczna już nie będzie wykorzystywana dla wywierania wpływu na rozwój gospodarki naszego państwa […] Dlatego cieszę się, że staliśmy się twardsi, położyliśmy solidne podstawy dla rozwoju gospodarki i nikomu nie uda się wybić nas z tej drogi – powiedziała Grybauskaite.
Jak przekonywała prezydent Litwy, UE postanowiła zbudować połączenia energetyczne w rejonie Morza Bałtyckiego w 2008 r., aby pozbyć się izolowania wysp energetycznych.
– Obecnie mamy wspólną politykę energetyczną i idziemy szybkim krokiem w stronę unii energetycznej […], która w ostateczności będzie integrowała europejski rynek energetyczny i konieczną infrastrukturę i to będzie strategicznym osiągnięciem całej Europy oraz państw bałtyckich – stwierdziła Grybauskaite.
Dzisiaj w Wilnie odbędzie się uroczysta ceremonia symbolicznego uruchomienia połączeń energetycznych Litwy z Polską (LitPol Link) oraz Szwecją (NordBalt), w której udział weźmie m.in. redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik.
Prace dotyczące budowy połączeń LitPol Link oraz NordBalt zostały zakończone. Obecnie są prowadzone testy, które w przypadku LitPol Link zgodnie z planami mają zakończyć się do końca grudnia, a NordBalt do marca 2016 r.