EnergetykaEnergia elektryczna

Grzegorczyk: Tauron podwoi moce wiatrowe

fot. Tauron

– Wyniki Tauronu po trzech kwartałach tego roku są lepsze od oczekiwań rynku i zgodne z naszymi planami – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Filip Grzegorczyk, prezes spółki.

Wiceprezes ds. finansowych spółki Marek Wadowski zaznaczył, że zadłużenie i finansowanie Tauronu są stabilne. Zapowiedział, że w przyszłym roku spółka wyemituje obligacje. Jednocześnie zaznaczył, że Tauron ma zabezpieczone finansowanie. Zdaniem wiceprezesa Badowskiego na wyniki spółki wpłynęła korzystna sytuacja makroekonomiczna. Omawiając wyniki finansowe zwrócił uwagę, że mimo, iż w trzecim kwartale spółka wyprodukowała 11,9 TWh energii elektrycznej, czyli o 15 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (14 TWh) to przychody Tauronu wzrosły, co było efektem rosnących cen energii. Jego zdaniem duże znaczenie dla rezultatów spółki w ostatnich trzech miesiącach miał segment dystrybucja. – Dystrybucja to stabilny wzrost. Od 2018 roku wyeliminowaliśmy z przychodów i kosztów opłatę przejściową. Jeżeli do końca tego roku nie wystąpią katastroficzne warunki pogodowe wynik będzie lepszy. Z kolei wytwarzanie nie wygląda tak dobrze ze względu na koszty pozwoleń emisji CO2 – powiedział.

Odnosząc się do segmentu wydobycia węgla stwierdził, że spadek produkcji jest związany z inwestycjami jakie Tauron realizuje m.in. w Kopalniach Brzeszcze i Janina. W trzecim kwartale wydobycie węgla wyniosło 3,61 mln ton co w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym oznacza spadek o 2 proc. Jak zapewnił wiceprezes Wadowski efekty prowadzonych prac będą widoczne w ciągu dwóch lat. – Budowa szybu Grzegorz może wyglądać jak budowa nowej kopalni, ale będzie on miał połączenie z Kopalnią Sobieski. Jest on kluczowy dla inwestycji w Jaworznie. Liczymy że szyb Grzegorz przyniesie pozytywny efekt dla segmentu wydobycia i wytwarzania – powiedział.

Spółka zanotowała również spadki produkcji ciepła. – Produkcja spadła o 6 proc. i wyniosła 7,42 PJ. Sprzedaż ciepła wyniosła 9,7 PJ i w stosunku rok do roku była niższa o 9 proc. Był to efekt niższego zapotrzebowania odbiorców wynikające z wyższych temperatur zewnętrznych – mówił wiceprezes Wadowski.

Jako kluczowe czynniki rozwoju Tauron wskazał m.in. elektromobilność, carsharing, budowę sieci światłowodowych i budowa funduszu CVC. Jak zaznaczył prezes Grzegorczyk istotna jest również transformacja energetyki oraz podążanie za megatrendami. W tym kontekście wymienił budowę 700MW nowych mocy w OZE. – Inwestycje w farmy wiatrowe pozwolą Tauronowi na podwojenie mocy wiatrowych zainstalowanych w OZE. Podpisaliśmy porozumienie z KGHM porozumienia dotyczące elektromobilności i carharingu – dodał.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X