Grzegorczyk: Tauron podwoi moce wiatrowe

7 listopada 2018, 12:45 Energetyka

– Wyniki Tauronu po trzech kwartałach tego roku są lepsze od oczekiwań rynku i zgodne z naszymi planami – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Filip Grzegorczyk, prezes spółki.

fot. Tauron

Wiceprezes ds. finansowych spółki Marek Wadowski zaznaczył, że zadłużenie i finansowanie Tauronu są stabilne. Zapowiedział, że w przyszłym roku spółka wyemituje obligacje. Jednocześnie zaznaczył, że Tauron ma zabezpieczone finansowanie. Zdaniem wiceprezesa Badowskiego na wyniki spółki wpłynęła korzystna sytuacja makroekonomiczna. Omawiając wyniki finansowe zwrócił uwagę, że mimo, iż w trzecim kwartale spółka wyprodukowała 11,9 TWh energii elektrycznej, czyli o 15 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (14 TWh) to przychody Tauronu wzrosły, co było efektem rosnących cen energii. Jego zdaniem duże znaczenie dla rezultatów spółki w ostatnich trzech miesiącach miał segment dystrybucja. – Dystrybucja to stabilny wzrost. Od 2018 roku wyeliminowaliśmy z przychodów i kosztów opłatę przejściową. Jeżeli do końca tego roku nie wystąpią katastroficzne warunki pogodowe wynik będzie lepszy. Z kolei wytwarzanie nie wygląda tak dobrze ze względu na koszty pozwoleń emisji CO2 – powiedział.

Odnosząc się do segmentu wydobycia węgla stwierdził, że spadek produkcji jest związany z inwestycjami jakie Tauron realizuje m.in. w Kopalniach Brzeszcze i Janina. W trzecim kwartale wydobycie węgla wyniosło 3,61 mln ton co w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym oznacza spadek o 2 proc. Jak zapewnił wiceprezes Wadowski efekty prowadzonych prac będą widoczne w ciągu dwóch lat. – Budowa szybu Grzegorz może wyglądać jak budowa nowej kopalni, ale będzie on miał połączenie z Kopalnią Sobieski. Jest on kluczowy dla inwestycji w Jaworznie. Liczymy że szyb Grzegorz przyniesie pozytywny efekt dla segmentu wydobycia i wytwarzania – powiedział.

Spółka zanotowała również spadki produkcji ciepła. – Produkcja spadła o 6 proc. i wyniosła 7,42 PJ. Sprzedaż ciepła wyniosła 9,7 PJ i w stosunku rok do roku była niższa o 9 proc. Był to efekt niższego zapotrzebowania odbiorców wynikające z wyższych temperatur zewnętrznych – mówił wiceprezes Wadowski.

Jako kluczowe czynniki rozwoju Tauron wskazał m.in. elektromobilność, carsharing, budowę sieci światłowodowych i budowa funduszu CVC. Jak zaznaczył prezes Grzegorczyk istotna jest również transformacja energetyki oraz podążanie za megatrendami. W tym kontekście wymienił budowę 700MW nowych mocy w OZE. – Inwestycje w farmy wiatrowe pozwolą Tauronowi na podwojenie mocy wiatrowych zainstalowanych w OZE. Podpisaliśmy porozumienie z KGHM porozumienia dotyczące elektromobilności i carharingu – dodał.