EnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Grzyb: Kompromisowa reforma polityki klimatycznej ma też plusy

Andrzej Grzyb. Fot. ze zbiorów posła

-15 lutego w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym europejskiego handlu emisjami gazami cieplarnianymi. Udzielony został mandat do negocjacji międzyinstytucjonalnych, zwanych trialogami, między PE, Radą i Komisją Europejską. Po negocjacjach projekt trafi pod głosowanie w Parlamencie Europejskim oraz w Radzie Unii Europejskiej i prawdopodobnie zostanie przyjęty w pierwszym czytaniu – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.

– Stanowisko Parlamentu Europejskiego jest trudnym kompromisem pomiędzy ambitnymi celami klimatycznymi a potrzebami przemysłu. Mimo trudnych i ambitnych rozwiązań z punktu widzenia przemysłu i energetyki reforma jest konieczna. Zgodnie z obecnymi zapisami wsparcie modernizacji energetyki w mniej zamożnych państwach było możliwe tylko do 2020 roku. Jak również stopniowo do 2027 roku wygasają mechanizmy wsparcia dla sektorów narażonych na ucieczkę emisji – stwierdził polityk.

Jego zdaniem w trakcie głosowania europosłom Europejskiej Partii Ludowej udało się wywalczyć korzystniejsze tempo redukcji liczby uprawnień oraz usunięcie tych zapisów, które wprowadzały cło węglowe i zabierały przemysłowi cementowemu darmowe uprawnienia do emisji CO2.

– Udało się również utrzymać wsparcie dla ciepłownictwa w postaci możliwości uczestnictwa w funduszach przeznaczonych na modernizację sektora energetycznego. Również sektor ten otrzymał 30 procent darmowych uprawnień do emisji. Jest to jedyny sektor nie objęty ryzykiem ucieczki węglowej, które otrzymuje takie darmowe wsparcie – powiedział Grzyb. Dodał, że dodatkową ochronę otrzymał sektor stalowy i nawozowy.

Według polskiego posła do Parlamentu Europejskiego dyrektywa przewiduje również środki, które mogą być przeznaczone na modernizację polskiego sektora energetycznego z naciskiem na nowoczesne, niskoemisyjne technologie.

– Są to znacznie większe środki niż w okresie rozliczeniowym, który kończy się w 2020 roku – uważa europoseł Europejskiej Partii Ludowej.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X