Na falach Polskiego Radia 24 pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ostrzegł przed cyberatakami na infrastrukturę energetyczną. Polskie spółki zabezpieczają się na ewentualność takiego ataku.
Minister przypomniał o planach rządu, który chce rozbudować terminal LNG w Świnoujściu i zbudować Korytarz Norweski. Dzięki nim ma uzyskać mniejszą zależność od gazu z Rosji dla Polski, ale i jej sąsiadów w Europie Środkowo-Wschodniej. Z tego względu Naimski, odpowiedzialny w rządzie za strategiczną infrastrukturę energetyczną, ostrzega przed możliwością cyberataków na nią.
– Trzeba brać pod uwagę ataki hakerskie. Polska dąży do złamania monopolu energetycznego Rosji – powiedział.
ESET ostrzega: Wirus groźny jak Stuxnet atakuje elektrownie i gazociągi
Pomoc NATO
Tymczasem 7 czerwca 2016 roku, w siedzibie Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA w Konstancinie – Jeziornej, PSE SA oraz NATO Energy Security Centre of Excellence (Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego NATO) podpisały list intencyjny o dwustronnej współpracy w obszarze ochrony infrastruktury krytycznej. Dotyczyć ona będzie głównie wymiany informacji i doświadczeń związanych z bezpieczeństwem infrastruktury elektroenergetycznej.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne znajdują się pod nadzorem ministra Naimskiego.
PSE SA podpisały umowę z Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego NATO
CERT dla energetyki
Z kolei w marcu 2017 roku Energa Informatyka i Technologie oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne 14 marca 2017 r. podpisały porozumienie o współpracy pomiędzy zespołami reagowania na cyberzagrożenia (zespoły CERT) działającymi w grupach kapitałowych ENERGA i PSE.
Porozumienie pomiędzy spółką EITE oraz PSE zakłada podjęcie działań zmierzających do stworzenia zespołu CERT dla całego sektora energetycznego i zbudowania jednej płaszczyzny ochrony przed zagrożeniami w Sieci zgodnie ze Strategią Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej opracowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Współpraca ma obejmować wspólne podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa, dzielenie się wiedzą o zagrożeniach oraz podejmowanie działań w walce
z cyberprzestępcami.
Porozumienie to ma zachęcić pozostałe grupy energetyczne do tworzenia zespołów CERT i dołączenia do wspólnej współpracy
w zakresie wczesnego wykrywania zagrożeń, właściwej odpowiedzi na ataki z sieci publicznej oraz radzenia sobie w sytuacjach krytycznych. Takie działania dają możliwość zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.
Zespół CERT Energa, który koordynuje zarządzanie obszarem bezpieczeństwa teleinformatycznego Grupy Energa jest pierwszym udanym wdrożeniem tego typu rozwiązania w polskich grupach energetycznych. Podpisane porozumienie umożliwi zespołowi CERT Energa na jeszcze szersze kontakty, wymianę danych o zagrożeniach i incydentach oraz oparte na zaufaniu dzielenie się własnymi doświadczeniami z innymi zespołami bezpieczeństwa. Dla Grupy Energa oznacza to gwarancję świadczenia najwyższej jakości usług bezpieczeństwa oferowanych przez zespół CERT Energa.
PSE i Energa chcą stworzyć centrum obrony przed cyberatakami dla całej elektroenergetyki
PSE ostrzega
– Nie ma dnia, by systemy teleinformatyczne operatora systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych nie były atakowane przez cyberprzestępców. Ale to monitorujemy i skutecznie przeciwdziałamy – powiedział PAP dyrektor Departamentu Audytu i Bezpieczeństwa, dr Łukasz Kister.
– Każdego dnia nasze sieci teleinformatyczne są testowane, mamy każdego dnia od kilkuset do kilku tysięcy prób różnego rodzaju ataku, wejścia, skanowania portów. Znaczna część tych ataków jest jednak bardzo prymitywna – dodał.