Ruszają badania dna morskiego pod Harmony Link

3 lutego 2021, 10:00 Alert

Polskie Sieci Elektroenergetyczne informują, że ruszyły badania dna morskiego na potrzeby kabla Harmony Link mającego połączyć Polskę z Litwą i otworzyć drogę do rozwodu państw bałtyckich z systemem elektroenergetycznym po Sowietach.

Harmony Link. Fot. Litgrid
Harmony Link. Fot. Litgrid

PSE podają, że za przeprowadzenie badania planowanej trasy kabla elektroenergetycznego odpowiada konsorcjum pod przewodnictwem polskiej firmy MEWO. Testy będą przeprowadzone m.in. przy użyciu sonaru i magnetometru, specjaliści pobiorą także próbki dna. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, część badań wykonają nurkowie lub specjalistyczne podwodne roboty. Zbadana zostanie trasa o długości 290 km i szerokości 300 m. Na mapy zostanie naniesione położenie wraków czy materiałów wybuchowych zalegających na dnie. W razie natrafienia na nie, zbadany będzie szerszy pas dna morskiego, co pozwoli na zaplanowanie ominięcia niebezpiecznych obiektów. Raport z badania będzie gotowy pod koniec lata i posłuży do opracowania strategii budowy i ochrony kabla.

Według informacji PSE, łączna długość kabla wraz z odcinkami lądowymi wyniesie ok. 330 km, a jego moc 700 MW. Połączy stacje elektroenergetyczne w Żarnowcu i w litewskim Darbenai. Zostanie wybudowany w technologii prądu stałego (ang. High Voltage Direct Current, HVDC).

Harmony Link ma połączyć Polskę i Litwę i pozwolić na synchronizację systemu elektroenergetycznego państw bałtyckich z Europą kontynentalną, a co za tym idzie, odłączyć je od posowieckiego systemu BRELL dzielonego dotychczas z Białorusią i Rosją.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Harmony Link, czyli jak Polska pomoże krajom bałtyckim rozejść się z Rosją w pokoju