Hitachi ABB Power Grids wprowadza nowe transformatory na potrzeby pływających morskich elektrowni wiatrowych

11 czerwca 2021, 16:00 Alert

Hitachi ABB Power Grids wprowadza na rynek nowe transformatory na potrzeby pływających morskich elektrowni wiatrowych. Koncern podaje, że transformatory zwiększą potencjał morskiej energetyki wiatrowej, gdyż umożliwią powstanie nowej generacji pływających podstacji i turbin.

fot. Hitachi ABB Power Grids
fot. Hitachi ABB Power Grids

– Budowanie farm wiatrowych na morzu wiąże się z wieloma wyzwaniami, nie tylko z nieprzyjaznym wpływem słonej wody. Dotychczas wykorzystywano jedynie niewielki ułamek potencjału offshore, ponieważ w wielu obszarach dno morskie nie jest odpowiednie, a głębokości sięgające 60 metrów nie pozwalają na zastosowanie zamocowanych na stałe komponentów morskich farm wiatrowych. Pływające podstacje i pływające turbiny wiatrowe stanowią rozwiązanie, które może być stosowane na głębszych wodach, znacznie zwiększając dostępne globalnie możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Jednak systemy pływające muszą sprostać własnym wyzwaniom: przez cały okres eksploatacji są w ciągłym ruchu oraz mogą być narażone na wibracje i wstrząsy wywołane falami o wysokości nawet 15 metrów – czytamy w komunikacie.

Portfolio Hitachi ABB Power Grids obejmuje transformatory kolektorowe, transformatory uziemiających i dławiki kompensacyjne na potrzeby pływających stacji elektroenergetycznych oraz transformatory pływających turbin wiatrowych.

Firma zaznacza, że transformatory i dławiki są kluczowymi elementami wyposażenia infrastruktury sieciowej, umożliwiającymi przesyłanie energii elektrycznej wytwarzanej przez morskie farmy wiatrowe.

Hitachi ABB Power Grids/Jędrzej Stachura

Hitachi ABB Power Grids podłączy do sieci największą morską farmę wiatrową na świecie