HTR: Ciepłownictwo nuklearne dla Grupy Wyszehradzkiej?

16 listopada 2017, 07:00 Alert
NCBJ szkoła atom
IX. Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej. Fot. NCBJ

Trwa IX Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej zorganizowana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Dzisiaj uczestnicy będą rozmawiać między innymi o technologii HTR, która może być atrakcyjną alternatywą dla Grupy Wyszehradzkiej.

Ministerstwo Energii oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przedsiębiorstwem Państwowym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych zorganizowały IX Międzynarodową Szkołę Energetyki Jądrowej, która w tym roku odbywa się w dniach 14-17 listopada w Warszawie, w Świerku i w Różanie.

Polski HTR

W dniu 17 listopada odbędzie się spotkanie techniczne w programie VISE (Visegrad Initiative for Nuclear Cooperation). Wykłady będą miały specjalistyczny charakter i omawiać będą problematykę rozwoju reaktorów wysokotemperaturowych. Chodzi o technologię HTR, która może umożliwić rozwój ciepłownictwa nuklearnego. Budowa reaktora tego typu została uwzględniona w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, a także w planach ministerstwa energii. Co ciekawe, Polska jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej nieposiadającym reaktorów jądrowych.

Przewodniczący zespołu, prof. Grzegorz Wrochna z NCBJ zaznacza, że na świecie powstało już kilka reaktorów badawczych w technologii HTR chłodzonych gazowym helem. – Celem polskiego projektu jest wdrożenia takich reaktorów jako źródła ciepła dla przemysłu. Jednocześnie chcemy jednak prowadzić prace badawcze nad jeszcze bardziej nowatorskimi rozwiązaniami. Tak właśnie powinna wyglądać efektywna współpraca nauki z przemysłem: duże inwestycje w sprawdzonych technologiach powinny napędzać wdrożenia pilotażowe nowych technologii i prace badawcze nad technologiami przyszłości. – wyjaśnia.

W 2016 roku minister energii powołał zespół doradczy odpowiedzialny za przygotowanie warunków wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych.

Część wykładowa Szkoły organizowana jest przez Ministerstwo Energii oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych i odbędzie się w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych na Kampusie Ochota Uniwersytetu Warszawskiego.

Partnerami Narodowego Centrum Badań Jądrowych podczas tegorocznej edycji Szkoły są China General Nuclear Corporation, EDF, General Electric Hitachi, IRtech, Korea Hydro & Nuclear Power, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., SNC-Lavalin, URENCO oraz Westinghouse. Dzięki temu wsparciu możliwe jest także zorganizowanie dwóch dni warsztatów w Świerku oraz w Różanie.

NCBJ/Ministerstwo Energii/Wojciech Jakóbik