Szwecja nie chce współpracy z Huawei przy 5G. Sprawa skończy się w sądzie

8 grudnia 2020, 11:45 Alert

Huawei twierdzi, że jest gotowe zaakceptować wszelkie warunki, które może postawić Szwecja odnośnie zakazu udziału w budowie sieci 5G w tym kraju. Szwedzki regulator telekomunikacyjny PTS w październiku zakazał używania sprzętu Huawei i ZTE przez operatorów telekomunikacyjnych biorących udział w aukcjach 5G.

Flaga Szwecji. Źródło: Pixabay
Flaga Szwecji. Źródło: Pixabay

Huawei w Szwecji

Huawei jest gotowe spełnić wszelkie wymagania, jakie szwedzki rząd może nałożyć na sprzęt sieci 5G i podjąć inne kroki w celu złagodzenia obaw rządu. W październiku szwedzki regulator telekomunikacyjny, PTS, zakazał używania sprzętu chińskiego Huawei i ZTE przez operatorów telekomunikacyjnych biorących udział w aukcjach 5G. Huawei wygrał sprawę w sądzie, a apelacja PTS jest w toku. – Jesteśmy nawet gotowi sprostać nadzwyczajnym wymaganiom, takim jak utworzenie obiektów testowych dla naszego sprzętu w Szwecji, jeśli zechcą. Jesteśmy teraz w trakcie procesu sądowego, ale jesteśmy gotowi do pragmatycznych rozmów. Nie mogę przedstawić konkretnego planu, ale oczywiście będziemy walczyć o nasze prawa – powiedział Reutersowi Kenneth Fredriksen, wiceprezes Huawei na Europę Środkowo-Wschodnią i Region Skandynawski.

Rządy europejskie zaostrzyły kontrolę nad opracowanymi w Chinach sieciami 5G pod naciskiem Waszyngtonu, który twierdzi, że Pekin może wykorzystywać sprzęt Huawei do szpiegowania. Huawei zaprzecza, że jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Sprawy sądowe w tej sprawie mogą jeszcze bardziej opóźnić wdrożenie 5G w Szwecji, która była drugim krajem po Wielkiej Brytanii, który nałożył zakaz współpracy z chińskim gigantem.

Reuters/Michał Perzyński