Import energii ze Skandynawii daje Litwinom rekordowo niskie ceny

24 lutego 2016, 07:30 Alert

(The Baltic Course/Wojciech Jakóbik)

Połączenie elektroenergetyczne Litwy i Szwecji o nazwie NordBalt doprowadziło w zeszłym tygodniu do obniżenia cen energii na rynku litewskim do rekordowo niskich poziomów – podaje Litgrid.

Średnia cena na spocie giełdy Nord Pool w zeszłym tygodniu wyniosła 27,7 euro za MWh. To spadek o 14 procent tydzień do tygodnia i o 33 procent rok do roku. Była to najniższa tygodniowa średnia cena energii na Litwie, odkąd działa tam giełda tego towaru.

-Rynek odpowiedział na uruchomienie próbnych dostaw przez NordBalt, co miało wpływ na kierunek i wolumen przepływu energii elektrycznej w krajach bałtyckich – podaje Litgrid. Po uruchomieniu połączenia ceny energii na Litwie, Łotwie i w Estonii zrównały się. Import na Litwę wynosił w zeszłym tygodniu 69 procent zapotrzebowania. Z tego 69 procent pochodziło z krajów skandynawskich. Import z Białorusi spadł o 48 procent. Całkowity import spadł o 14 procent.

Połączenie elektroenergetyczne między Łotwą a Estonią zostało wykorzystane w 77 procentach przepustowości, między Litwą a Łotwą w 41 procentach, między Litwą a Szwecją w 83 procentach. Połączenie między Litwą a Białorusią zostało wykorzystane w 14 procentach, a między Litwą a Polską w 14 procentach. To średnie dane z tygodnia od 15 do 21 lutego.

Interkonektory ze Szwecją i Polską – NordBalt i LitPol Link – pozwoliły połączyć bałtyckie systemy elektroenergetyczne pierścieniem połączeń. Zdaniem Daivisa Virbickasa, dyrektora Litgridu, wsparcie Komisji Europejskiej i krajów sąsiednich było kluczowe przy realizacji tych projektów. Unia Europejska sfinansowała około 1/3 kosztów przedsięwzięć. Następny krok, czyli synchronizacja systemów elektroenergetycznych, znajduje się na liście Projektów Wspólnego Interesu (PCI). – Wierzę, że ze zdobytym doświadczeniem będziemy w stanie przyczynić się do osiągnięcia wspólnego celu pogłębionej integracji energetycznej w Europie – ocenił Virbickas.

Zdaniem Aleksandrasa Spruogisa, przewodniczącego Rady Nadzorczej Litgrid, powstanie nowych połączeń elektroenergetycznych Litwy: NordBalt – ze Szwecją i LitPol Link – z Polską, to pierwszy krok na drodze do budowy Unii Energetycznej w regionie. Następnym, „niezbędnym krokiem” ma być synchronizacja systemów elektroenergetycznych z Europą kontynentalną.