icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

Inwazja Rosji na Ukrainie (NA ŻYWO)

Witamy w relacji na żywo, w której opisujemy wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainie. Materiał jest aktualizowany na bieżąco. Zachęcamy do odświeżania relacji, by widzieć najnowsze treści.

Inwazja Rosji na Ukrainie

19.37

– Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą dążyć do pozbawienia Rosji statusu czołowego dostawcy surowców energetycznych – przekazał Biały Dom.

19.31

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skrytykował zamrożenie rosyjskich aktywów za granicą przez kraje zachodnie. – Plują na wszystkie swoje zasady, które uświęcili na scenie międzynarodowej – powiedział Ławrow w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Al-Jazeera. – To jest kradzież – dodał.

18.33

Dwoje ministrów z niemieckiej partii Zielonych przedstawia nową politykę bezpieczeństwa rządu federalnego w Stanach Zjednoczonych. Zbierają oni za to pochwały w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Zwrot Niemiec w polityce bezpieczeństwa zbiera pochwały w USA

18.02

Tysiące mieszkańców stanęło w obronie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej w Europie

https://twitter.com/MVS_UA/status/1499058423492661256?s=20&t=nv4SMqzeVKfynxFjeMDzyw

17.34

Niezbyt cenzuralne hasło, ale i okoliczności szczególne.

17.07

Niemiecka lewicowa i tradycyjnie prorosyjska partia Die Linke wydała komunikat prasowy, w którym przestrzega, że wojna jest niezwykle szkodliwa dla klimatu: – Gdy świat patrzy na Ukrainę i rozpoczyna się nowy wyścig zbrojeń, opublikowano najnowszy raport IPCC. Sekretarz generalny ONZ António Guterres podkreślił, że brak przywództwa w działaniach na rzecz klimatu jest „sprawą kryminalną”. Wojna i nędza są dodatkowo napędzane przez zmiany klimatu. A 100 miliardów euro dla przemysłu zbrojeniowego to nie tylko 100 miliardów, których nie można już wydać na inne sensowne rzeczy, ale dużo pieniędzy, które są wykorzystywane w niezwykle szkodliwy dla klimatu sposób. Wojna nie tylko szkodzi ludziom, ale także powoduje ogromne koszty środowiskowe. Pod dwoma względami najwyższy czas, aby Niemcy zrezygnowały z uzależnienia od paliw kopalnych. Obejmuje to również odejście od gazu, a już na pewno nie budowę nowych terminali gazowych – wbrew wszelkim fantazjom – czytamy.

– Wiele osób boi się teraz trzeciej wojny światowej, dlatego raport o światowym klimacie cieszy się coraz mniejszą uwagą niż na to zasługuje. Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzegała już w 1988 roku: „Ludzkość przeprowadza niezamierzony, niekontrolowany, globalnie penetrujący eksperyment, którego ostateczne konsekwencje mogłaby przewyższyć jedynie globalna wojna nuklearna.” zapewniają zdatność do zamieszkania na Ziemi. Nadal możemy zapobiec przekształceniu się katastrofy klimatycznej w apokalipsę klimatyczną. Jednak nie przez dozbrojenie, które tylko potęguje spiralę wojen, nędzy i zniszczenia – podaje partia.

16.42

Ponad 500 tysięcy uchodźców z Ukrainy trafiło do Polski od początku wojny. To prawie 100 tysięcy dziennie.

16.19

Rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki podczas konferencji prasowej powiedziała, że USA są „otwarte” na dyskusję o nałożeniu sankcji na rosyjski sektor energetyczny.

USA rozważają nałożenie sankcji energetycznych na Rosję

16.04

Mimo zakazu lotów dla rosyjskich samolotów na krajami Unii Europejskiej we wtorek 1 marca na bratysławskim lotnisku wylądował rosyjski Ił-76TD, jeden z największych samolotów transportowych na świecie. Przedtem przeleciał nad Polską. Na jego pokładzie znajdowało się paliwo dla słowackich elektrowni atomowych.

Samolot z Rosji przeleciał nad Słowacją mimo zakazu. W tle jest energetyka jądrowa

14.31

Siemens zawiesił działalność w Rosji, przez co stał się największą niemiecką firmą, która zerwała więzi z tym krajem po inwazji na Ukrainę. Posunięcie tej trzeciej co do wielkości firmy giełdowej w Niemczech nastąpiło po tym, jak szereg amerykańskich firm, w tym Apple, Ford, Nike i Boeing, powiedziało, że zawiesza działalność lub sprzedaż w Rosji.

Siemens wycofuje się z Rosji pod wpływem sankcji

13.55

Dzielni Rosjanie sprzeciwiają się sankcjom Zachodu.

12.30

– Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, w swoim kraju skazany zaocznie za zdradę stanu, znajduje się w Mińsku – poinformowała Ukrainska Prawda.

Według źródeł portalu, Kreml przygotowuje operację specjalną z udziałem Janukowycza, a jeden ze scenariuszy przewiduje próbę ogłoszenia go „prezydentem Ukrainy”.

11.25

Burmistrz miasta Konotop Artem Semenichin poinformował, że ​​Rosjanie postawili mu ultimatum – albo odda im miasto, albo całkowicie je zniszczą. Podczas wystąpienia Semenichin zapytał o zdanie mieszkańców, którzy jednogłośnie odpowiedzieli, że chcą walczyć.

Miejscowość znajduje się w północno-wschodniej Ukrainie w obwodzie sumskim.

 

10.30

Przechwycona komunikacja pomiędzy rosyjskim samolotem dowodzenia i dozoru powietrznego A-50 a dwoma rosyjskimi myśliwcami Su-35. A-50 wskazuje myśliwcom cele, które wykrywa nad terytorium Ukrainy jednocześnie zabrania rosyjskim samolotom przekraczać granicę Białorusi i Ukrainy.

10.20

Co najmniej trzy okręty wojenne zostały zauważone u wybrzeży Ukrainy, kilka kilometrów od brzegów Odessy.

10.10

Jak donosi Reuters, najwięksi traderzy ropy w USA wstrzymali wszelkie zakupy ropy naftowej i produktów naftowych z Rosji w obawie przed wprowadzeniem sankcji na rosyjski sektor naftowy. Póki co, USA nie zdecydowały się na taki krok, jednak rozważają go jeżeli rosyjska armia nadal będzie kontynuować inwazję na Ukraine.

9.50

Mieszkańcy Energorodu w którym znajduje się Zaporoska elektrownia jądrowa tworzą blokady na wjeździe do miasta aby nie dopuścić wojsk rosyjskich.

9.35

Premier Mateusz Morawiecki: częścią unijnych sankcji powinna być blokada na ropę, gaz i węgiel z Rosji. KE powinna zdecydować się na embargo na rosyjski węgiel. Rozmawiałem z premierem Australii m.in. o dostawach tego surowca do Polski. – PAP

9.25

– Wspólnie z organizacjami pozarządowymi i parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polska 2050 byliśmy wczoraj z pomocą Ukrainie. Rozładowaliśmy pociąg z pomocą humanitarną, sprawdziliśmy sytuację po stronie ukraińskiej, odwiedziliśmy punkt graniczny w Medyce – napisała poseł Paulina Matysiak.

https://twitter.com/PolaMatysiak/status/1498920527922176010?t=KiXgnVGrjLeJngAnKD2JLw&s=08

9.17

– Pierwszego marca 2022 roku do Polski wjechało z Ukrainy 98 tys. osób. Od 24 lutego funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych ponad 453 tys. osób uciekających z objętej wojną Ukrainy – poinformowała Straż Graniczna.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1498908171112484866?s=08

9.10

Jak informuje kanał telegramowy byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i porządku Białorusi – BYPOL, członkowie organizacji dokonali aktów sabotażu w Baranowiczach i Homlu. Spalono szafy sterownicze kolei, co doprowadziło do zablokowania transportu kolejowego na kilkanaście godzin. Dodatkowo, jak informuje BYPOL, białoruscy maszyniści nie chcą prowadzić składów z wojskiem zmierzającym w kierunku Ukrainy. Na zdjęciu jedna ze spalonych szaf sterowniczych.

9.00

Turecki minister obrony poinformował, że jego kraj zrealizował dostawę nowych uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB-2 dla Ukrainy.  W ostatnich dniach pojawiały się nagrania ukazujące zniszczenia spowodowane przez te maszyny.

8.40

Włoski koncern ENI zamierza pozbyć sie swoich udziałów w projekcie gazociągu Blue Stream, łączącego Rosję i Turcje na Morzu Czarnym.

8.35

Burmistrz Energodaru, miasta w którym znajduje się największa elektrownia jądrowa w Europie – Zaporoska elektrownia jądrowa poinformował przez media społecznościowe, że do miasta zbliżają się wojska rosyjskie.

8.30 

Wydział Ekonomii Uniwersytetu Charkowskiego został zbombardowany. Podpis na nagraniu sugeruje siedzibe SBU, która znajduje się vis a vis tego budynku. Rosjanie przeprowadzili bombardowanie złego budynku.

8.20

Zniszczona rosyjska kolumna wojskowa we wsi Bucza na Zachód od Kijowa

7.21

Polacy pomagają także studentom z Afryki i Bliskiego Wschodu uciekającym z uczelni na Ukrainie.

https://twitter.com/Adam_Burakowski/status/1498591504272539653

7.00

Komisja Europejska chce ograniczyć zasięgi prorosyjskich mediów w Unii Europejskiej. Chodzi o telewizję RT i agencję informacyjną Sputnik. – Chcemy zatrzymać toksyczną i szkodliwą dezinformację – mówi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

– Zatrzymamy machinę medialną Kremla w Unii Europejskiej – powiedziała przewodnicząca KE. Dodała, że Bruksela opracowuje narzędzia, które pozwolą wykonać ten ruch.

6.40

Minister finansów Niemiec apeluje o zaostrzenie sankcji przeciwko otoczeniu Putina. – Wnoszę o zaostrzenie sankcji nałożonych na prezydenta Rosji Władimira Putina i jego otoczenie – powiedział.

Wezwał Niemców zasiadających w zarządach spółek rosyjskich do rezygnacji.

6.30

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji z ataku Rosji na Ukrainę.

Relacja z poprzednich dni jest dostępna tutaj.

Opracowali Wojciech Jakóbik, Mariusz Marszałkowski, Michał Perzyński i Jędrzej Stachura

Zełenski powiedział PE, że Ukraina zasłużyła, by być częścią Unii

Witamy w relacji na żywo, w której opisujemy wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainie. Materiał jest aktualizowany na bieżąco. Zachęcamy do odświeżania relacji, by widzieć najnowsze treści.

Inwazja Rosji na Ukrainie

19.37

– Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą dążyć do pozbawienia Rosji statusu czołowego dostawcy surowców energetycznych – przekazał Biały Dom.

19.31

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skrytykował zamrożenie rosyjskich aktywów za granicą przez kraje zachodnie. – Plują na wszystkie swoje zasady, które uświęcili na scenie międzynarodowej – powiedział Ławrow w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Al-Jazeera. – To jest kradzież – dodał.

18.33

Dwoje ministrów z niemieckiej partii Zielonych przedstawia nową politykę bezpieczeństwa rządu federalnego w Stanach Zjednoczonych. Zbierają oni za to pochwały w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Zwrot Niemiec w polityce bezpieczeństwa zbiera pochwały w USA

18.02

Tysiące mieszkańców stanęło w obronie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej w Europie

https://twitter.com/MVS_UA/status/1499058423492661256?s=20&t=nv4SMqzeVKfynxFjeMDzyw

17.34

Niezbyt cenzuralne hasło, ale i okoliczności szczególne.

17.07

Niemiecka lewicowa i tradycyjnie prorosyjska partia Die Linke wydała komunikat prasowy, w którym przestrzega, że wojna jest niezwykle szkodliwa dla klimatu: – Gdy świat patrzy na Ukrainę i rozpoczyna się nowy wyścig zbrojeń, opublikowano najnowszy raport IPCC. Sekretarz generalny ONZ António Guterres podkreślił, że brak przywództwa w działaniach na rzecz klimatu jest „sprawą kryminalną”. Wojna i nędza są dodatkowo napędzane przez zmiany klimatu. A 100 miliardów euro dla przemysłu zbrojeniowego to nie tylko 100 miliardów, których nie można już wydać na inne sensowne rzeczy, ale dużo pieniędzy, które są wykorzystywane w niezwykle szkodliwy dla klimatu sposób. Wojna nie tylko szkodzi ludziom, ale także powoduje ogromne koszty środowiskowe. Pod dwoma względami najwyższy czas, aby Niemcy zrezygnowały z uzależnienia od paliw kopalnych. Obejmuje to również odejście od gazu, a już na pewno nie budowę nowych terminali gazowych – wbrew wszelkim fantazjom – czytamy.

– Wiele osób boi się teraz trzeciej wojny światowej, dlatego raport o światowym klimacie cieszy się coraz mniejszą uwagą niż na to zasługuje. Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzegała już w 1988 roku: „Ludzkość przeprowadza niezamierzony, niekontrolowany, globalnie penetrujący eksperyment, którego ostateczne konsekwencje mogłaby przewyższyć jedynie globalna wojna nuklearna.” zapewniają zdatność do zamieszkania na Ziemi. Nadal możemy zapobiec przekształceniu się katastrofy klimatycznej w apokalipsę klimatyczną. Jednak nie przez dozbrojenie, które tylko potęguje spiralę wojen, nędzy i zniszczenia – podaje partia.

16.42

Ponad 500 tysięcy uchodźców z Ukrainy trafiło do Polski od początku wojny. To prawie 100 tysięcy dziennie.

16.19

Rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki podczas konferencji prasowej powiedziała, że USA są „otwarte” na dyskusję o nałożeniu sankcji na rosyjski sektor energetyczny.

USA rozważają nałożenie sankcji energetycznych na Rosję

16.04

Mimo zakazu lotów dla rosyjskich samolotów na krajami Unii Europejskiej we wtorek 1 marca na bratysławskim lotnisku wylądował rosyjski Ił-76TD, jeden z największych samolotów transportowych na świecie. Przedtem przeleciał nad Polską. Na jego pokładzie znajdowało się paliwo dla słowackich elektrowni atomowych.

Samolot z Rosji przeleciał nad Słowacją mimo zakazu. W tle jest energetyka jądrowa

14.31

Siemens zawiesił działalność w Rosji, przez co stał się największą niemiecką firmą, która zerwała więzi z tym krajem po inwazji na Ukrainę. Posunięcie tej trzeciej co do wielkości firmy giełdowej w Niemczech nastąpiło po tym, jak szereg amerykańskich firm, w tym Apple, Ford, Nike i Boeing, powiedziało, że zawiesza działalność lub sprzedaż w Rosji.

Siemens wycofuje się z Rosji pod wpływem sankcji

13.55

Dzielni Rosjanie sprzeciwiają się sankcjom Zachodu.

12.30

– Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, w swoim kraju skazany zaocznie za zdradę stanu, znajduje się w Mińsku – poinformowała Ukrainska Prawda.

Według źródeł portalu, Kreml przygotowuje operację specjalną z udziałem Janukowycza, a jeden ze scenariuszy przewiduje próbę ogłoszenia go „prezydentem Ukrainy”.

11.25

Burmistrz miasta Konotop Artem Semenichin poinformował, że ​​Rosjanie postawili mu ultimatum – albo odda im miasto, albo całkowicie je zniszczą. Podczas wystąpienia Semenichin zapytał o zdanie mieszkańców, którzy jednogłośnie odpowiedzieli, że chcą walczyć.

Miejscowość znajduje się w północno-wschodniej Ukrainie w obwodzie sumskim.

 

10.30

Przechwycona komunikacja pomiędzy rosyjskim samolotem dowodzenia i dozoru powietrznego A-50 a dwoma rosyjskimi myśliwcami Su-35. A-50 wskazuje myśliwcom cele, które wykrywa nad terytorium Ukrainy jednocześnie zabrania rosyjskim samolotom przekraczać granicę Białorusi i Ukrainy.

10.20

Co najmniej trzy okręty wojenne zostały zauważone u wybrzeży Ukrainy, kilka kilometrów od brzegów Odessy.

10.10

Jak donosi Reuters, najwięksi traderzy ropy w USA wstrzymali wszelkie zakupy ropy naftowej i produktów naftowych z Rosji w obawie przed wprowadzeniem sankcji na rosyjski sektor naftowy. Póki co, USA nie zdecydowały się na taki krok, jednak rozważają go jeżeli rosyjska armia nadal będzie kontynuować inwazję na Ukraine.

9.50

Mieszkańcy Energorodu w którym znajduje się Zaporoska elektrownia jądrowa tworzą blokady na wjeździe do miasta aby nie dopuścić wojsk rosyjskich.

9.35

Premier Mateusz Morawiecki: częścią unijnych sankcji powinna być blokada na ropę, gaz i węgiel z Rosji. KE powinna zdecydować się na embargo na rosyjski węgiel. Rozmawiałem z premierem Australii m.in. o dostawach tego surowca do Polski. – PAP

9.25

– Wspólnie z organizacjami pozarządowymi i parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polska 2050 byliśmy wczoraj z pomocą Ukrainie. Rozładowaliśmy pociąg z pomocą humanitarną, sprawdziliśmy sytuację po stronie ukraińskiej, odwiedziliśmy punkt graniczny w Medyce – napisała poseł Paulina Matysiak.

https://twitter.com/PolaMatysiak/status/1498920527922176010?t=KiXgnVGrjLeJngAnKD2JLw&s=08

9.17

– Pierwszego marca 2022 roku do Polski wjechało z Ukrainy 98 tys. osób. Od 24 lutego funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych ponad 453 tys. osób uciekających z objętej wojną Ukrainy – poinformowała Straż Graniczna.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1498908171112484866?s=08

9.10

Jak informuje kanał telegramowy byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i porządku Białorusi – BYPOL, członkowie organizacji dokonali aktów sabotażu w Baranowiczach i Homlu. Spalono szafy sterownicze kolei, co doprowadziło do zablokowania transportu kolejowego na kilkanaście godzin. Dodatkowo, jak informuje BYPOL, białoruscy maszyniści nie chcą prowadzić składów z wojskiem zmierzającym w kierunku Ukrainy. Na zdjęciu jedna ze spalonych szaf sterowniczych.

9.00

Turecki minister obrony poinformował, że jego kraj zrealizował dostawę nowych uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB-2 dla Ukrainy.  W ostatnich dniach pojawiały się nagrania ukazujące zniszczenia spowodowane przez te maszyny.

8.40

Włoski koncern ENI zamierza pozbyć sie swoich udziałów w projekcie gazociągu Blue Stream, łączącego Rosję i Turcje na Morzu Czarnym.

8.35

Burmistrz Energodaru, miasta w którym znajduje się największa elektrownia jądrowa w Europie – Zaporoska elektrownia jądrowa poinformował przez media społecznościowe, że do miasta zbliżają się wojska rosyjskie.

8.30 

Wydział Ekonomii Uniwersytetu Charkowskiego został zbombardowany. Podpis na nagraniu sugeruje siedzibe SBU, która znajduje się vis a vis tego budynku. Rosjanie przeprowadzili bombardowanie złego budynku.

8.20

Zniszczona rosyjska kolumna wojskowa we wsi Bucza na Zachód od Kijowa

7.21

Polacy pomagają także studentom z Afryki i Bliskiego Wschodu uciekającym z uczelni na Ukrainie.

https://twitter.com/Adam_Burakowski/status/1498591504272539653

7.00

Komisja Europejska chce ograniczyć zasięgi prorosyjskich mediów w Unii Europejskiej. Chodzi o telewizję RT i agencję informacyjną Sputnik. – Chcemy zatrzymać toksyczną i szkodliwą dezinformację – mówi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

– Zatrzymamy machinę medialną Kremla w Unii Europejskiej – powiedziała przewodnicząca KE. Dodała, że Bruksela opracowuje narzędzia, które pozwolą wykonać ten ruch.

6.40

Minister finansów Niemiec apeluje o zaostrzenie sankcji przeciwko otoczeniu Putina. – Wnoszę o zaostrzenie sankcji nałożonych na prezydenta Rosji Władimira Putina i jego otoczenie – powiedział.

Wezwał Niemców zasiadających w zarządach spółek rosyjskich do rezygnacji.

6.30

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji z ataku Rosji na Ukrainę.

Relacja z poprzednich dni jest dostępna tutaj.

Opracowali Wojciech Jakóbik, Mariusz Marszałkowski, Michał Perzyński i Jędrzej Stachura

Zełenski powiedział PE, że Ukraina zasłużyła, by być częścią Unii

Najnowsze artykuły