Iran będzie budował kolejny gazociąg do Iraku. Szansa na gaz dla Europy

15 lipca 2015, 06:42 Alert
Gaz zawór

(Mehr/Piotr Stępiński)

Jak poinformowały w poniedziałek irańskie media tamtejsze spółki podpisały wartą 2,3 mld dolarów umowę na budowę gazociągu, który prawdopodobnie ułatwi w przyszłości eksport surowca do Europy.

Projekt Iran Gas Trunkline-6 (IGAT-6) zwiększy także dostawy błękitnego paliwa do Iraku.

Jak poinformowała agencja Mehr Iranian Gas Engineering and Development Company (IGEDC) oraz Pasargad Energy Development Company podpisały tzw. umowę BOT (ang. Build, Operate and Transfer – buduj, eksploatuj, przekazuj) w ramach której właściciel projektu otrzyma 25 procent finansowania ze środków Państwowego Funduszu Rozwoju Iranu.

Kontrakt obejmuje budowę w ciągu dwóch lat 590 km rurociągu do granicy z Irakiem oraz 5 tłoczni gazu.

Według informacji agencji Mehr budowa 611 km gazociągu pomiędzy Assuluyeh a Ahvaz jest już ukończona.

Jak informował 18 maja BiznesAlert.pl  Iran przed marcem przyszłego roku chce rozpocząć eksport gazu do Iraku. Według irańskiego ministra ropy naftowej Hamida Reza Araqi dziennie do swojego sąsiada Teheran może przesyłać od 5 do 7 mln m3 błękitnego paliwa.

Podczas konferencji prasowej w stolicy Iranu Araqi powiedział, że w przeciągu dwóch lat od rozpoczęcia eksportu irańskiego surowca do Iraku Teheran zwiększy ilość przesyłanego wolumenu przez gazociąg z Bagdadu oraz Basry.

Według informacji agencji Fars Iran ewentualnie zgodzi się eksportować do Iraku 25 mln m3 gazu dziennie.

Oba państwa podpisały w 2013 roku umowę na mocy, której Teheran miał rozpocząć eksport błękitnego paliwa do Iraku aby zapewnić surowiec dla trzech elektrowni w Bagdadzie oraz Diyali. Jednakże jej realizacja została opóźniona ze względu na warunki bezpieczeństwa jakie panują w Iraku.

Według ministerstwa ropy początkowa przepustowość gazociągu ma wynosić 4 mln m3 dziennie z możliwością jej zwiększenia do 35 mln m3. Oczekuje się, że kolejna umowa zostanie podpisana w przyszłym roku.

Czytaj więcej:

Iran: Mamy osiem szlaków dla dostaw do 30 mld m3 gazu rocznie do Europy