Monety bulionowe są – obok sztabek – złotem inwestycyjnym. Choć emituje się je w celu przechowania kapitału (nie mają większej wartości kolekcjonerskiej), monety są bogato zdobione i produkowane zgodnie z zasadami wielowiekowej tradycji menniczej. Co warto wiedzieć o tym sposobie inwestowania w kruszce?
Idea złota inwestycyjnego
Historia złota bulionowego sięga drugiej połowy XX wieku. Pierwszą (i do dziś najpopularniejszą) monetą inwestycyjną jest Krugerrand, wybity po raz pierwszy w 1967 roku w RPA. Celem jego emisji była popularyzacja południowoamerykańskiego złota na rynkach światowych. Krugerrand odniósł ogromny sukces, a wkrótce swoje monety bulionowe zaczęły emitować kolejne kraje. Monety te (wybijane do dziś) to kolejno:
- Kanadyjski Liść Klonowy (1979)
- Chińska Panda (1982)
- Amerykański Orzeł (1986)
- Australijski Kangur (1986)
- Britannia (1987)
- Wiedeński Filharmonik (1989)
Krugerrand ustalił obowiązujące również współcześnie zasady emisji złota bulionowego – moneta zawiera jedną uncję trojańską czystego kruszcu (1 oz, czyli 31,1 g), ma zdobiony awers i rewers (wybija się tu często podobiznę władcy, rok emisji, a także nominał, choć nie każda moneta bulionowa go posiada.

Złota moneta Krugerrand
Sztabki czy monety? Jakie złoto wybierać?
Zarówno sztabki jak i monety bulionowe są złotem inwestycyjnym – ich wartość zależy głównie od wartości rynkowej zawartego w nich kruszcu, a zdobienie czy forma wykonania nie mają istotnego znaczenia przy określaniu ceny. Monety mogą być nieznacznie droższe, ponieważ ich produkcja jest bardziej skomplikowana.
Sztabki są dostępne w różnych gramaturach – od połowy grama do jednego kilograma i więcej, dlatego mogą w nie zainwestować zarówno początkujący inwestorzy, jak i osoby, które chcą ulokować w złocie duże sumy.
Monety, choć w mniejszym zakresie, też są zróżnicowane pod względem gramatury. Najpopularniejszą (i na swój sposób domyślną) gramaturą jest 1 oz, ale klienci mogą kupić monety o niższej masie, proporcjonalnie tańsze:
- 1/2 oz,
- 1/4 oz,
- 1/10 oz,
- 1/20 lub 1/25 oz.
Wymienione wcześniej monety bulionowe to przykłady wyrobów, które są rozpoznawalne na całym świecie i wybijane od lat. Stosuje się w nich bardzo szczegółowe wzory oraz inne rozwiązania, które utrudniają fałszerstwo, takie jak mikrograwerunek. Wszystko to sprawia, że łatwo je kupić (są emitowane w dużych nakładach) i łatwo sprzedać w razie potrzeby.
Gdzie kupić złoto inwestycyjne?
Zarówno sztabki jak i monety najlepiej kupować w profesjonalnych salonach sprzedaży metali szlachetnych – podmiotów, które profesjonalnie zajmują się obrotem kruszców i posiadają odpowiednie zezwolenia. Kruszce można dziś wygodnie kupić zarówno w salonach sprzedaży, jak i w sklepach internetowych prowadzonych przez profesjonalnych dealerów. Przykładem takiego sprzedawcy jest ASCOIN, który prowadzi salony sprzedaży złota w Warszawie i Radomiu oraz sklep online pod adresem: www.ascoin.pl.