EnergetykaGaz.OpinieRopa

Jakóbik: Jak przenieść koncesje z PGNiG do Orlenu przy fuzji

Logo PGNiG. Fot. PGNiG

Logo PGNiG. Fot. PGNiG

Jest nowy sposób na przekazanie koncesji poszukiwawczych i wydobywczych z PGNiG do Orlenu w razie fuzji. Nowa spółka-córka PGNiG ma zostać przekazana PKN-owi, by usunąć konieczność sukcesji generalnej lub wykupu poszczególnych akcji, które zajęłyby dodatkowy czas. Tymczasem nad planem połączenia Orlenu, Lotosu i PGNiG zbierają się czarne chmury – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Spółka-córka do przekazania koncesji

Prezes PGNiG podniósł zasłonę milczenia znad pomysłu rozważanego od kilku tygodni w resorcie aktywów państwowych oraz sektorze energetyczno-paliwowym, który miał ocalić koncesje poszukiwawcze i wydobywcze spółki z ul. Kasprzaka w Warszawie w razie przejęcia jej przez PKN Orlen. Ujawnił, że nowa spółka-córka prezentowana w komunikacie prasowym PGNiG jako narzędzie optymalizacji pracy całej grupy kapitałowej, ma także przejąć koncesje i ułatwić fuzję z Orlenem.

– Będziemy to robili na podstawie obecnie obowiązującego prawa. To jest operacja, którą planujemy zakończyć do połowy przyszłego roku. Jest podzielona na trzy etapy. W pierwszym wydzielimy aktywa operacyjne, nasze oddziały do stuprocentowo naszej spółki zależnej utworzonej w tym celu. Tam też przeniesiemy nasze koncesje – powiedział dziennikarzom prezes PGNiG Paweł Majewski. – Chodzi o to, aby obecna centrala ograniczyła się i skupiła przede wszystkim na działaniach nadzorczo-zarządczych i planistycznych, jeśli chodzi o transformację energetyczną, ale także możliwość zawierania różnych aliansów w przyszłości. Nie jest tajemnicą, że jest prowadzony proces fuzji z PKN Orlen i Grupą Lotos. Taka formuła zmieniona to oczywiście ułatwi – dodał.

Rzut oka do raportu bieżącego PGNiG pozwala odnaleźć stanowisko zarządu na temat nowej spółki-córki. –  W opinii Zarządu Spółki przeprowadzenie Procesu Optymalizacji pozwoli na maksymalizację efektywności operacyjnej i finansowej Grupy Kapitałowej PGNiG, zwiększenie potencjału przedsiębiorstwa do zawierania aliansów strategicznych oraz osiągnięcie określonych w Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 roku (opublikowanej raportem bieżącym nr 19/2017 z dnia 13 marca 2017 roku) celów dla obszaru centrum korporacyjnego w zakresie m.in. poprawy efektywności poprzez procesową, organizacyjną oraz narzędziową optymalizację modelu biznesowego PGNiG – czytamy w komunikacie z 12 października.

Wspomniany alians to oczywiście połączenie z Orlenem i Lotosem. Przekazanie nowej spółki-córki wraz ze wszystkimi koncesjami do tworzonego giganta pozwoliłoby uniknąć czasochłonnego procesu sukcesji generalnej czy wyprzedaży akcji opisywanych już w przeszłości w BiznesAlert.pl.

Czarne chmury nad fuzjami

Wciąż jednak nie wiadomo czy ten proces się powiedzie. Przeciwko planom przejęcia PGNiG przez PKN Orlen występują związkowcy gazowniczy z istotnymi wpływami w strukturach regionalnych Prawa i Sprawiedliwości w pobliżu oddziałów PGNiG wspierani przez część opozycji parlamentarnej.

Wcześniej musi także dojść do zatwierdzenia środków zaradczych wymaganych przez Komisję Europejską w ramach fuzji Orlenu i Lotosu. 14 października o godz. 11.00 ma nad nimi obradować walne zgromadzenie udziałowców Lotosu. Solą niezgody jest pomysł ograniczenia kontroli Lotosu nad Rafinerią Gdańską poprzez stworzenie joint-venture i przekazanie 30 procent udziałów partnerowi zewnętrznemu wymagane przez Komisję.

Dzień wcześniej wybuchła afera wokół wiceprezesa tej firmy Jarosława Wróbla związanego od początku z planem fuzji. Ten odpiera zarzuty Wirtualnej Polski o niegospodarność w Polskiej Spółce Gazownictwa. Te informacje zapewne nieprzypadkowo wyciekają dzień przed rozstrzygnięciami w Lotosie.

Następne wyzwanie to ocena podjętych środków zaradczych przez Komisję Europejską z terminem do 14 listopada 2021 roku. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przekonywał na zeszłotygodniowej konferencji prasowej w Rafinerii Możejki z udziałem wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, że fuzje z Lotosem i PGNiG „nie są zagrożone”. – Przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przez PKN Orlen raczej nie nastąpi w tym roku. Możemy spodziewać się, że ten proces zakończy się do połowy 2022 roku, natomiast wcześniej powinno się udać zamknąć przejęcie Grupy Lotos – zapewniał w sierpniu wicepremier Sasin.

Wielka polityka

Pomysłodawcy stworzenia giganta Orlen-Lotos-PGNiG pokonują kolejne przeszkody na drodze do realizacji tego celu, ale pojawiają się kolejne. Nie wiadomo w jaki sposób wpłynie na nie kalendarz wyborczy i spór wewnątrz Zjednoczonej Prawicy na ten temat. Solidarna Polska oficjalnie krytykuje plany fuzji i nie jest jasne, czy Prawo i Sprawiedliwość będzie w stanie długofalowo utrzymać większość bez jej szabel w Sejmie.

AKTUALIZACJA – 14 października 2021 roku, godz. 14.10 – PGNiG przekazało stanowisko, w którym informuje, że wydzielenie nowej spółki-córki nie ma związku z fuzją. Poniżej jest zamieszczona jego treść:

– Celem biznesowo-finansowym prowadzonej przez GK PGNiG reorganizacji jest uspójnienie modelu Grupy z wiodącymi praktykami branżowymi, poprawa spójności z wytycznymi regulatora rynku, optymalizacja efektywności biznesowej oraz zwiększenie potencjału GK w zakresie budowy aliansów strategicznych – tłumaczy PGNiG.

– Jednocześnie nie jest prawdą, że „nowa spółka-córka PGNiG ma zostać sprzedana czy przekazana PKN-owi (PKN Orlen – przyp. red.), by usunąć konieczność sukcesji generalnej lub wykupu poszczególnych akcji”. PGNiG nie ma takich planów, a oficjalne funkcjonowanie takiego przekazu wprowadza uczestników rynku w błąd i może mieć wpływ na oceny oraz reakcje Inwestorów – ostrzega.

 

Jakóbik: Jak przenieść koncesje z PGNiG do Orlenu przy fuzji


Powiązane artykuły

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Udostępnij:

Facebook X X X