Japonia osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku

26 października 2020, 08:00 Alert
Flaga Japonii. Źródło Wikicommons
Flaga Japonii. Źródło Wikicommons

Premier Japonii Yoshihide Suga zadeklarował, że jego kraj osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku. Tokio zapowiadało wcześniej, że osiągnie ten cel w drugiej połowie wieku, jednak bez konkretnej daty. Impulsem do odważniejszej decyzji miały być ambitne deklaracje Unii Europejskiej.

– Reakcja na zmiany klimatu nie jest już ograniczeniem dla wzrostu gospodarczego – powiedział nowo wybrany premier Suga w przemówieniu, które było jego pierwszym wystąpieniem politycznym w parlamencie od czasu objęcia urzędu. – Podjęcie asertywnych działań przeciwko zmianom klimatu doprowadzi do zmian w strukturze przemysłu i gospodarki, które przyniosą wielki wzrost – podkreślił.

Japonia jest piątym co do wielkości emitentem dwutlenku węgla na świecie i chociaż podejmowane są kroki w celu zwiększenia energii odnawialnej, kraj planuje również uruchomienie nowych elektrowni węglowych. Aby osiągnąć cele klimatyczne, Suga powiedział, że kluczowe będą rozwój fotowoltaiki i recykling. Odnosząc się do głębokich powiązań gospodarczych Japonii z Chinami, Suga powiedział, że stabilne stosunki dwustronne są niezbędne. Podkreślił on także, że Tokio będzie utrzymywać kontakt z „wszystkimi podobnie myślącymi narodami w celu uzyskania wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”.

Reuters/Michał Perzyński