Gowin: Polska będzie rozwijać atom, ale i wodór ze środków unijnych

18 grudnia 2020, 13:00 Atom
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin. Fot. Polska Razem

Wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin udzielił wywiadu Gazeta.pl w którym zapowiada budowę atomu w Polsce oraz rozwój gospodarki wodorowej z pomocą środków unijnych.

– Rozwój energetyki jądrowej to strategiczny cel polskiego państwa. Kontynuujemy ten projekt. Ale równocześnie chcemy przeznaczyć duże środki z KPO na energetykę wodorową – powiedział wicepremier cytowany przez Gazeta.pl. To prawda, że Mateusz Morawiecki zgodził się na ambitniejsze cele w redukcji CO2, ale razem z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką wynegocjowali szereg korzyści dla polskiej gospodarki.

Szczyt Rady Europejskiej z 10-11 grudnia 2020 roku zakończył się kompromisem budżetowym pozwalającym przekierować środki na transformację energetyczną państw członkowskich, w tym w Polsce. Rada ustaliła także, że popiera podniesiony cel redukcji emisji CO2 do co najmniej 55 procent w 2030 roku. Pojawią się środki na rzecz łagodzenia skutków negatywnych transformacji, między innymi Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, z którego Polska ma otrzymać 16 mld euro w latach 2021-27.

Opracował Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Atom z USA może zamienić Polskę i Trójmorze w plac budowy